Facebook zaprezentował bransoletę do obsługi rzeczywistości rozszerzonej
Zespół Facebook Reality Labs ujawnił światu autorską wizję rzeczywistości rozszerzonej, w której do interakcji z cyfrowym otoczeniem dochodzi za pośrednictwem wyspecjalizowanej bransolety analizującej impulsy nerwowe płynące z naszego mózgu.
Zespół Facebook Reality Labs ujawnił światu autorską wizję rzeczywistości rozszerzonej, w której do interakcji z cyfrowym otoczeniem dochodzi za pośrednictwem wyspecjalizowanej bransolety analizującej impulsy nerwowe płynące z naszego mózgu.
Na początku marca 2021 roku inżynierowie z Reality Labs ujawnili krótki materiał demonstracyjny opisujący zastosowanie ich autorskich gogli rzeczywistości rozszerzonej. Gadżet, który można nazwać duchowym spadkobiercą Google Glass, miał być sterowany za pośrednictwem elastycznej opaski nadgarstkowej wykorzystującej elektromiograf do odczytywania impulsów nerwowych generowanych przez nasz mózg. Dzięki temu moglibyśmy za pośrednictwem myśli wchodzić w interakcję z urządzeniami wchodzącymi w skład internetu rzeczy oraz decydować o tym, co wyświetla się na naszych okularach.
Podczas tamtej prezentacji zaprezentowano jedynie artystyczną wizję widoku świata z nałożonymi nań cyfrowymi elementami. Teraz pracownicy Facebooka postanowili opowiedzieć o potencjale samej opaski. W najnowszym wpisie blogowym udostępniono film pokazujący bransoletę w akcji:
Najważniejszą zaletą nowego interfejsu ma być jego wysoka precyzja. Opaska będzie zdolna do odczytania ruchów palców z dokładnością do milimetra. A co za tym idzie, będziemy mogli wykorzystać ją w roli narzędzia do odczytywania gestów i wprowadzania bardzo precyzyjnych komend. Wystarczy, że w odpowiedni sposób ułożymy dłonie, a sprzęt przełoży ten ruch na konkretne polecenia wysłane do naszych gogli AR.
Specyfika działania technologii EMG pozwala także przypuszczać, że na pewnym etapie zapoznawania się z interfejsem poruszanie dłonią w ogóle nie będzie potrzebne, gdyż czujniki nauczą się odczytywać same intencje do poruszenia dłoni oraz palców. Inżynierowie Facebooka liczą na to, że właśnie w ten sposób uda się najszybciej i najsprawniej korzystać z gogli do rozszerzonej rzeczywistości. Opaska ze zintegrowanym elektromiografem umożliwi prowadzenie natychmiastowej komunikacji na linii człowiek-maszyna, co ma przełożyć się m.in. na zwiększenie naszych możliwości w zakresie wprowadzania tekstu. Według Facebooka osoby korzystające z tej technologii będą w stanie szybciej pisać na klawiaturze wirtualnej niż mechanicznej.
Zanim jednak dożyjemy do tych futurystycznych czasów, zespół naukowców pracujących nad tym projektem musi do perfekcji opanować metody interpretowania sygnałów z wykorzystaniem EMG. Sean Keller, dyrektor ds. badań w Reality Labs, stwierdził, że opaska jest dopiero na wczesnym etapie projektowania i jej wdrożenie na rynek konsumencki potrwa co najmniej kilka lat.
Źródło: Engadget
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat