Feelreal – poczuj zapach w wirtualnej rzeczywistości

Zabawa w wirtualnej rzeczywistości wkrótce może stać się jeszcze bardziej wciągająca. Firma Feelreal opracowała system symulowania zapachów.

Zabawa w wirtualnej rzeczywistości wkrótce może stać się jeszcze bardziej wciągająca. Firma Feelreal opracowała system symulowania zapachów.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Na rynku istnieje wiele urządzeń, które sprawiają, że granie w VR staje się wysoce immersyjną rozgrywką. Istnieją kombinezony podgrzewające i ochładzające ciało, systemy haptyczne symulujące uderzenia czy nakładki na ręce pozwalające poczuć cyfrowe przedmioty. Firma Feelreal postanowiła pójść o krok dalej i sprawić, abyśmy poczuli zapachy otaczające nas w wirtualnej rzeczywistości.

Możliwe, że słyszeliście o tej firmie. Pracownicy Feelreal zaprezentowali prototyp swojego generatora zapachu już w 2015 roku podczas targów GDC. Wówczas sprzęt był w stanie generować siedem podstawowych zapachów: dżungli, kwiatów, metalu, oceanu, ognia, prochu i trawy. Od tamtej prezentacji minęły blisko cztery lata i można by przypuścić, że projekt umarł śmiercią naturalną. Nic bardziej mylnego. Firma zapowiedziała, że już wkrótce będziemy mogli zdobyć urządzenie za pośrednictwem Kickstartera.

Feelreal Sensory Mask ma zmienić sposób, w jaki doświadczamy wirtualnej rzeczywistości. Na przestrzeni ostatnich kilku lat projekt przeszedł sporą rewolucję. W nowej odsłonie będzie w stanie wygenerować 255 scen wykorzystując do tego wymienne kartridże z dziewięcioma kapsułkami zapachowymi. Co więcej, gadżet będzie kompatybilny z większością gogli VR dostępnych obecnie na rynku. Skorzystają z niego zarówno posiadacze Gear VR i Oculus Go, jak i użytkownicy Oculus Rifta, HTC Vive czy PlayStation VR.

Na system symulacji zapachów składa się kilka współpracujących ze sobą podsystemów. Sprzęt wyposażono w ultradźwiękowy moduł jonizujący generujący wodną mgiełkę, mikropodgrzewacz symulujący gorące powietrze, system chłodzenia odpowiedzialny za tworzenie podmuchów wiatru oraz układ haptyczny generujący wibracje. Całość podepniemy do gogli za pośrednictwem magnetycznego złącza mocującego, a w pełni naładowana bateria wystarczy na cztery godziny nieprzerwanej zabawy.

W pierwszej kolejności z symulatora zapachu skorzystamy w takich grach jak The Elder Scrolls V: Skyrim, Beat Saber czy Death Horizon. Oprócz tego otrzymamy do dyspozycji doświadczenia zapachowe opracowane przez zespół Feelreal. Nie można także wykluczyć, że w przyszłości maska zostanie zintegrowana z platformami streamingowymi i pozwoli poczuć zapachy w ulubionych filmach i serialach.

Dokładna data wypuszczenia gadżetu na Kickstarterze nie jest jeszcze znana, ale jeśli ktoś chce być na bieżąco informowany o tym projekcie, może zapisać się na newsletter na stronie firmy.

Źródło: roadtovr.com / Zdjęcie: Feelreal

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV