Repertuar kin Nowość Program TV

Feelreal – poczuj zapach w wirtualnej rzeczywistości

Zabawa w wirtualnej rzeczywistości wkrótce może stać się jeszcze bardziej wciągająca. Firma Feelreal opracowała system symulowania zapachów.

Na rynku istnieje wiele urządzeń, które sprawiają, że granie w VR staje się wysoce immersyjną rozgrywką. Istnieją kombinezony podgrzewające i ochładzające ciało, systemy haptyczne symulujące uderzenia czy nakładki na ręce pozwalające poczuć cyfrowe przedmioty. Firma Feelreal postanowiła pójść o krok dalej i sprawić, abyśmy poczuli zapachy otaczające nas w wirtualnej rzeczywistości.

Możliwe, że słyszeliście o tej firmie. Pracownicy Feelreal zaprezentowali prototyp swojego generatora zapachu już w 2015 roku podczas targów GDC. Wówczas sprzęt był w stanie generować siedem podstawowych zapachów: dżungli, kwiatów, metalu, oceanu, ognia, prochu i trawy. Od tamtej prezentacji minęły blisko cztery lata i można by przypuścić, że projekt umarł śmiercią naturalną. Nic bardziej mylnego. Firma zapowiedziała, że już wkrótce będziemy mogli zdobyć urządzenie za pośrednictwem Kickstartera.

Feelreal Sensory Mask ma zmienić sposób, w jaki doświadczamy wirtualnej rzeczywistości. Na przestrzeni ostatnich kilku lat projekt przeszedł sporą rewolucję. W nowej odsłonie będzie w stanie wygenerować 255 scen wykorzystując do tego wymienne kartridże z dziewięcioma kapsułkami zapachowymi. Co więcej, gadżet będzie kompatybilny z większością gogli VR dostępnych obecnie na rynku. Skorzystają z niego zarówno posiadacze Gear VR i Oculus Go, jak i użytkownicy Oculus Rifta, HTC Vive czy PlayStation VR.

Na system symulacji zapachów składa się kilka współpracujących ze sobą podsystemów. Sprzęt wyposażono w ultradźwiękowy moduł jonizujący generujący wodną mgiełkę, mikropodgrzewacz symulujący gorące powietrze, system chłodzenia odpowiedzialny za tworzenie podmuchów wiatru oraz układ haptyczny generujący wibracje. Całość podepniemy do gogli za pośrednictwem magnetycznego złącza mocującego, a w pełni naładowana bateria wystarczy na cztery godziny nieprzerwanej zabawy.

-
-

W pierwszej kolejności z symulatora zapachu skorzystamy w takich grach jak Skyrim VR, Beat Saber czy Death Horizon. Oprócz tego otrzymamy do dyspozycji doświadczenia zapachowe opracowane przez zespół Feelreal. Nie można także wykluczyć, że w przyszłości maska zostanie zintegrowana z platformami streamingowymi i pozwoli poczuć zapachy w ulubionych filmach i serialach.

Dokładna data wypuszczenia gadżetu na Kickstarterze nie jest jeszcze znana, ale jeśli ktoś chce być na bieżąco informowany o tym projekcie, może zapisać się na newsletter na stronie firmy.

Źródło: roadtovr.com / Zdjęcie: Feelreal

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Michalina Reda
-

Gra o tron – buty Adidasa…

Adidas wypuścił na amerykański rynek serię butów inspirowanych serialem Gra o tron. Zobaczcie oficjalne zdjęcia.

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Adam Siennica
-

The Walking Dead – będzie zaskoczenie…

Oficjalny Twitter The Walking Dead wrzucił zapowiedź odcinka, nawiązując do kultowego wydarzenia z serialu Gra…

Michalina Reda
-

Hellboy – dlaczego powstał reboot? Nowe…

Hellboy to nadchodzący film z Davidem Harbourem w roli głównej. Dziennikarze portalu Comicbook byli na…

Michalina Reda
-

Fan Gwiezdnych Wojen ma protezę inspirowaną…

Mark Hamill osobiście pogratulował na Twitterze nastolatkowi, który pochwalił się sztuczną bioniczną ręką inspirowaną BB-8.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.