Przeczytaj w weekend

FreeSync Premium – AMD wprowadza nową certyfikację monitorów

AMD postanowiło ułatwić graczom wybór monitora gamingowego wprowadzając nową certyfikację dla monitorów FreeSync.

AMD postanowiło ułatwić graczom wybór monitora gamingowego wprowadzając nową certyfikację dla monitorów FreeSync.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  AMD 

Podczas targów CES 2020 w Las Vegas firma AMD poinformowała o wdrożeniu nowego procesu certyfikacji dla monitorów korzystających z technologii FreeSync służącej do synchronizacji odświeżania matrycy z kartą graficzną. Korporacja stwierdziła, że na rynku dostępnych jest mnóstwo monitorów kompatybilnych z FreeSync, ale nie wszystkie są w stanie zapewnić taką samą płynność rozgrywki. Nowe oznaczenia mają ułatwić wybranie sprzętu, który najlepiej spełni wymagania graczy. Od teraz monitory z certyfikatem AMD będą dzielone na trzy kategorie jakościowe: FreeSync, FreeSync Premium oraz FreeSync Premium Pro.

Urządzenia, które otrzymają podstawowy certyfikat, muszą eliminować efekt rwania obrazu, czyli tzw. tearing. Ponadto muszą zapewniać niskie opóźnienie w wyświetlaniu obrazu. Certyfikat FreeSync Premium otrzymają modele pracujące co najmniej przy rozdzielczości 1080p i częstotliwości 120 Hz oraz obsługujące technologię LFC poprawiającą płynność gier, które renderują się przy niewielkiej licznie klatek na sekundę. Z kolei o certyfikat FreeSync Premium Pro mogą ubiegać się monitory, którym dodatkowo przyznano certyfikat HDR i są w stanie zapewnić niskie opóźnienia zarówno w przypadku treści wyświetlanych w SDR, jak i HDR.

nullZdjęcie: AMD

Nowe oznaczenia ułatwią wybór tych monitorów, które w pełni wykorzystają potencjał nowych technologii. Na zastosowanie podobnego zdecydowała się również Nvidia, która już od 2019 roku certyfikuje monitory z G-Sync w ramach trzech kategorii jakościowych: G-Sync Compatible, G-Sync oraz G-Sync Ultimate.

Źródło: AMD

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV