Przeczytaj w weekend

Google eksperymentuje z bezdotykowym systemem sterowania

Technologia rozpoznawania gestów dostępna jest na rynku od wielu lat. Ale inżynierowie Google postanowili uczynić ją lepszą, niż kiedykolwiek wcześniej.

Technologia rozpoznawania gestów dostępna jest na rynku od wielu lat. Ale inżynierowie Google postanowili uczynić ją lepszą, niż kiedykolwiek wcześniej.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  google 

Po systemy rozpoznawania ruchu sięgało już wiele firm. Microsoft próbował zainteresować świat Kinectem, LG wprowadziło piloty Magic Remote, a kontrolery ruchu powszechnie wykorzystuje się w wirtualnej rzeczywistości. I choć najgłośniejszy z projektów, Kinect od Microsoftu, odszedł w zapomnienie, inżynierowie nie zapomnieli o tej gałęzi rynku technologicznego. Google może wkrótce upowszechnić bezdotykowe gesty w urządzeniach mobilnych.

Mowa tu o Project Soil, czyli miniaturowym radarze z 2015 roku zaprojektowanym m.in. z myślą o smartwatchach. Trzy lata temu branża inteligentnych zegarków weszła w złotą erę rozwoju. Na rynku pojawiły się Apple Watch i  Huawei Watch, a Samsung unowocześnił linię Gear S, nadając zegarkowi okrągły kształt. Choć nie były to urządzenia idealne, projektanci udowodnili, że mają pomysł na to, jak rozwijać produkty z tej kategorii. W tych warunkach inżynierowie Google zaprojektowali rozwiązanie, które mogło zrewolucjonizować całą branżę.

Firma zapragnęła wyposażyć zegarki w zminiaturyzowane radary, dzięki którym moglibyśmy kontrolować je bezdotykowo, za pomocą gestów. W 2016 roku zaprezentowano nawet funkcjonujące prototypy i zasugerowano, że podobny system można wprowadzić także do innych urządzeń. Bezdotykowe gesty mogły np. ułatwić kontrolowanie głośności oraz sterowanie listą odtwarzania w inteligentnych głośnikach: wystarczyłoby tylko zabawić się w rycerza Jedi i przesunąć dłonią nad sprzętem, aby np. przeskoczyć do kolejnego utworu.

Niestety, kolejne lata przyniosły stagnację na rynku inteligentnych zegarków, a o Project Soil słuch zaginął. Okazało się, że firma napotkała na problem natury technicznej. Radar nie śledził gestów tak precyzyjnie jak systemy optyczne, przez co nie był w stanie rozpoznawać zbyt wielu gestów. Inżynierowie stwierdzili, że problemem jest tu niski poziom mocy, przy którym pracowało urządzenie. A ten był uzależniony od regulacji Federalnej Komisji Łączności. Przedstawiciele Google złożyli więc do FCC wniosek o umożliwienie wykorzystania radarów o większej mocy, które rozwiązałyby problem zbyt niskiej czułości.

Na prośbę skierowaną do FCC zareagowali przedstawiciele Facebooka, którzy stwierdzili, że wykorzystanie w urządzeniach mobilnych tak mocnych radarów, jak chcieli tego pracownicy Google, mogłoby mieć negatywny wpływ na działanie innych urządzeń. Po długich dyskusjach obie korporacje doszły do porozumienia, Google obniżyło swoje wymagania, a Facebook wycofał skargę.

Dzięki temu 31 grudnia przedstawiciele FCC zgodzili się na testowanie przez Google technologii Project Soil wykorzystującej radar o większej mocy. Decyzja ta pozwoli przeprowadzić kolejne eksperymenty, które w przyszłości mogą doprowadzić do stworzenia systemu bezdotykowych gestów, który sprawdziłby się w zegarkach, głośnikach oraz innych inteligentnych gadżetach.

Na razie nie wiadomo, jak potoczą się losy Project Soil. Można jednak przypuszczać, że Google wykorzysta okazję i zechce przetestować, jak Project Soil sprawdzi się w ich urządzeniach. Nie zdziwię się, jeśli kolejna generacja smartfonów z linii Pixel będzie wyposażona w miniaturowy radar.

Źródło: The Verge / ZdjęcieZdjęcie: Google ATAP

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV