Repertuar kin Nowość Program TV

Google eksperymentuje z bezdotykowym systemem sterowania

Technologia rozpoznawania gestów dostępna jest na rynku od wielu lat. Ale inżynierowie Google postanowili uczynić ją lepszą, niż kiedykolwiek wcześniej.

Po systemy rozpoznawania ruchu sięgało już wiele firm. Microsoft próbował zainteresować świat Kinectem, LG wprowadziło piloty Magic Remote, a kontrolery ruchu powszechnie wykorzystuje się w wirtualnej rzeczywistości. I choć najgłośniejszy z projektów, Kinect od Microsoftu, odszedł w zapomnienie, inżynierowie nie zapomnieli o tej gałęzi rynku technologicznego. Google może wkrótce upowszechnić bezdotykowe gesty w urządzeniach mobilnych.

Mowa tu o Project Soil, czyli miniaturowym radarze z 2015 roku zaprojektowanym m.in. z myślą o smartwatchach. Trzy lata temu branża inteligentnych zegarków weszła w złotą erę rozwoju. Na rynku pojawiły się Apple Watch i  Huawei Watch, a Samsung unowocześnił linię Gear S, nadając zegarkowi okrągły kształt. Choć nie były to urządzenia idealne, projektanci udowodnili, że mają pomysł na to, jak rozwijać produkty z tej kategorii. W tych warunkach inżynierowie Google zaprojektowali rozwiązanie, które mogło zrewolucjonizować całą branżę.

Firma zapragnęła wyposażyć zegarki w zminiaturyzowane radary, dzięki którym moglibyśmy kontrolować je bezdotykowo, za pomocą gestów. W 2016 roku zaprezentowano nawet funkcjonujące prototypy i zasugerowano, że podobny system można wprowadzić także do innych urządzeń. Bezdotykowe gesty mogły np. ułatwić kontrolowanie głośności oraz sterowanie listą odtwarzania w inteligentnych głośnikach: wystarczyłoby tylko zabawić się w rycerza Jedi i przesunąć dłonią nad sprzętem, aby np. przeskoczyć do kolejnego utworu.

Niestety, kolejne lata przyniosły stagnację na rynku inteligentnych zegarków, a o Project Soil słuch zaginął. Okazało się, że firma napotkała na problem natury technicznej. Radar nie śledził gestów tak precyzyjnie jak systemy optyczne, przez co nie był w stanie rozpoznawać zbyt wielu gestów. Inżynierowie stwierdzili, że problemem jest tu niski poziom mocy, przy którym pracowało urządzenie. A ten był uzależniony od regulacji Federalnej Komisji Łączności. Przedstawiciele Google złożyli więc do FCC wniosek o umożliwienie wykorzystania radarów o większej mocy, które rozwiązałyby problem zbyt niskiej czułości.

Na prośbę skierowaną do FCC zareagowali przedstawiciele Facebooka, którzy stwierdzili, że wykorzystanie w urządzeniach mobilnych tak mocnych radarów, jak chcieli tego pracownicy Google, mogłoby mieć negatywny wpływ na działanie innych urządzeń. Po długich dyskusjach obie korporacje doszły do porozumienia, Google obniżyło swoje wymagania, a Facebook wycofał skargę.

-
-

Dzięki temu 31 grudnia przedstawiciele FCC zgodzili się na testowanie przez Google technologii Project Soil wykorzystującej radar o większej mocy. Decyzja ta pozwoli przeprowadzić kolejne eksperymenty, które w przyszłości mogą doprowadzić do stworzenia systemu bezdotykowych gestów, który sprawdziłby się w zegarkach, głośnikach oraz innych inteligentnych gadżetach.

Na razie nie wiadomo, jak potoczą się losy Project Soil. Można jednak przypuszczać, że Google wykorzysta okazję i zechce przetestować, jak Project Soil sprawdzi się w ich urządzeniach. Nie zdziwię się, jeśli kolejna generacja smartfonów z linii Pixel będzie wyposażona w miniaturowy radar.

Źródło: The Verge / ZdjęcieZdjęcie: Google ATAP
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Seksapil to moc? Bohaterki komiksów w…

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego niektóre superbohaterki wyglądają w komiksach tak, jakby balansowały na…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – Kapitan Marvel…

Avengers: Koniec gry trafi do kina za ledwie ponad miesiąc. Napływ informacji powoli zwiększa się,…

Adam Siennica
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

Do końca 9. sezonu The Walking Dead zostały tylko 2 odcinki. Zwiastun i zdjęcia zapowiadają…

Dawid Muszyński
-

Miłość, śmierć i roboty: sezon 1…

David Fincher i Tim Miller przedstawiają zbiór krótkich, niezwiązanych ze sobą animowanych historii. Jak wypada…

Ocena recenzenta:
8
Adam Siennica
-

Pewnego razu… w Hollywood – plakat…

Pewnego razu w Hollywood to najnowszy film w reżyserii Quentina Tarantino. Promocja ruszyła.

Adam Siennica
-

Toy Story 4 – pełny zwiastun…

Toy Story 4 to najnowszy kinowy film studia Pixar. Kontynuacja przygód popularnych bohaterów zawita na…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.