Pracownicy Google opracowali mobilny system rozpoznawania dłoni

Pracownicy Google  stworzyli innowacyjne narzędzie zdolne do rozpoznawania położenia dłoni w trójwymiarowej przestrzeni. Może usprawnić funkcjonowania aplikacji rzeczywistości rozszerzonej.

Pracownicy Google  stworzyli innowacyjne narzędzie zdolne do rozpoznawania położenia dłoni w trójwymiarowej przestrzeni. Może usprawnić funkcjonowania aplikacji rzeczywistości rozszerzonej.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  ar 

Największą ułomnością technologii VR i AR są systemy rozpoznawania ruchu. Najbardziej zaawansowane zestawy od HTC i Oculusa potrafią precyzyjnie zlokalizował kontroler w przestrzeni, ale jest on wyłącznie protezą najdokładniejszego narzędzia, jakie mamy do dyspozycji – naszych dłoni. Istnieją co prawda specjalne rękawice VR zdolne do rejestrowania ułożenia palców, ale to prototypy, które trafiają do ograniczonego grona odbiorców.

Inżynierowie Google opracowali narzędzie, które wydaje się idealnie zastępować wspomniane przystawki. Korporacja oddała w ręce naukowców i deweloperów oprogramowanie do śledzenia ruchu ludzkiej dłoni, które można odpalić za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Po raz pierwszy wspomniano o nim w trakcie konferencji CVPR 2019, ale dopiero teraz trafiło w ręce testerów.

Aplikacja ma umożliwić wysoce precyzyjne śledzenie ułożenia ręki, wykorzystując w procesie analizy przechwyconego obrazu technologię uczenia maszynowego. Oprogramowanie monitoruje w czasie rzeczywistym aż 21 kluczowym punktów na dłoni użytkownika. I co ciekawe, wykorzystuje do tego obraz przechwycony wyłącznie przez jeden obiektyw, poradzi sobie także z rejestrowaniem ułożenia wielu dłoni jednocześnie.

Valentin Bazarevsky i Fan Zhang z Google Research odpowiedzialni za stworzenie tego systemu liczą na to, że narzędzie zostanie wykorzystane do stworzenia innowacyjnych aplikacji rzeczywistości rozszerzonej. Już teraz zaimplementowano w nim system rozpoznawania predefiniowanych gestów, a w przyszłości może wzbogacić się o wsparcie dla gestów dynamicznych. To pozwoli opracować takie programy jak np. wysoce skuteczny tłumacz języka migowego.

Ale upowszechnienie się google’owskiego systemu rozpoznawania gestów to także szansa na to, że powstaną gry VR i AR kontrolowane wyłącznie za pomocą ruchów dłoni, bez konieczności korzystania z jakiegokolwiek kontrolera ruchu.  To kamera zamontowana w goglach będzie w stanie przeanalizować ułożenie naszych palców i przełożyć te dane na komendy realizowane świecie AR bądź VR.

Źródło: RoadtoVR / Zdjęcie: Google AI Blog

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV