Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

Google wyszkoli sztuczną inteligencję do grania w Quake’a

Inżynierowie Google nauczą DeepMind, czym jest gra zespołowa. Dzięki temu sztuczna inteligencja będzie lepiej radzić sobie w takich trybach jak Capture the Flag.

W branży gamingowej od lat wykorzystuje się skomplikowane algorytmy do sterowania komputerowymi przeciwnikami. I choć zwyczajowo przyjęło się nazywać je „sztuczną inteligencją”, ze współczesną SI wykorzystującą technologię uczenia maszynowego nie mają zbyt wiele wspólnego. Ot, wykonują z góry zaprogramowane polecenia, aby osiągnąć określony cel.

Inżynierowie Google pracujący przy projekcie DeepMind postanowili stworzyć algorytm, który będzie znacznie inteligentniej reagował na poczynania graczy. Chcą nauczyć SI, jak wygląda współpraca drużynowa na przykładzie rozgrywki w Quake III Arena. Aby to osiągnąć, DeepMind rozegrała 450 tysięcy partii w trybie Capture the Flag, w trakcie których uczyła się, jak współpracować z botami oraz ludzkimi przeciwnikami, aby wspólnymi siłami wygrać rozgrywkę.

Jak zauważają inżynierowie skupieni wokół tego projektu, największym wyzwaniem dla sztucznej inteligencji nie jest osiągnięcie własnych celów. O wiele trudniej nauczyć algorytm działania w roju, odsuwanie w czasie realizacji własnych zadań na rzecz dobra wspólnego. Tryb CTF doskonale nadaje się do wyszkolenia SI, gdyż gracze muszą nieustannie śledzić poczynania swojej drużyny oraz przeciwnika.

Deep Mind już wcześniej partycypowała w podobnych projektach, Blizzard sięgnął po nią, aby przekonać się, czy można nauczyć maszynę grania w strategię pokroju StarCrafta 2 na poziomie mistrzowskim. Bez oszukiwania i analizowania zachowań gracza, o których żywy przeciwnik nie miałby pojęcia.

Podobny projekt realizuje Elon Musk, który planuje nauczyć OpenAI grania w DotA 2 w taki sposób, aby sztuczna inteligencja mogła uczciwie wygrać z profesjonalnymi graczami.

-
-

Źródło: Źródło: ubergizmo.com / Zdjęcie: DeepMind
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Captain Marvel – co zwiastun mówi…

Zwiastun Captain Marvel wyjawia nam kilka ważnych informacji na temat przyszłorocznej odsłony MCU. Czasami są…

Adam Siennica
-

Kler – recenzja filmu [43. Festiwal…

Kler - film o grzechach kościoła w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego miał swój pierwszy pokaz prasowy…

Ocena recenzenta:
9
Piotr Piskozub
-

Arrow spotyka starych znajomych. Zobacz zdjęcia…

W sieci pojawiły się zdjęcia z pierwszego odcinka 7. sezonu serialu Arrow - tytułowy bohater…

Piotr Piskozub
-

Wiedźmin – Ciri, Yennefer i Triss…

W sieci pojawiły się zdjęcia przedstawiające cosplay z gier i serialu Wiedźmin - na fotografiach…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Penis Batmana robi szum wokół nowego…

W komiksie Batman: Damned tytułowy heros rozebrał się jak do rosołu - oczom czytelników ukazał…

Michalina Reda
Plotka
-

Loki i Scarlet Witch otrzymają własne…

Zgodnie z nowymi informacjami, Loki i Scarlet Witch otrzymają własne seriale, będące spin-offami filmów MCU.…

Co o tym sądzisz?