Gra o tron - dlaczego tak oceniamy przemianę [SPOILER]? Psycholog tłumaczy

Psycholog zabrała głos na temat stosunku widzów do przemiany jednej z postaci, do której doszło w ostatnim odcinku serialu Gra o tron.

Psycholog zabrała głos na temat stosunku widzów do przemiany jednej z postaci, do której doszło w ostatnim odcinku serialu Gra o tron.

Piotr Piskozub

Piotr Piskozub

Tagi:  Gra o tron 
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

W ostatnim odcinku serialu Gra o tron zobaczyliśmy przemianę Daenerys Targaryen, która z dobrze rokującej, potencjalnej królowej przeistoczyła się w wariację na temat najczarniejszych kart historii swojego, co tu dużo mówić, szalonego rodu. Działania bohaterki w Królewskiej Przystani, w której dokonała ona rzezi także na niewinnych mieszkańcach, podzieliły fanów.

Do mentalnej przemiany Daenerys odniosła się teraz psycholog kliniczna Janina Scarlet, prywatnie zapalona miłośniczka kultury geekowskiej i wielka fanka produkcji HBO. Swój wywód sprowadziła ona do wskazania na swoistą więź, jaka łączy widzów z bohaterami serialu. W wypadku Matki Smoków nabiera ona szczególnego wymiaru - w końcu postać ta przeszła metamorfozę od niewinnej kobiety po bezwzględną wojowniczkę. Scarlet tę więź określa przez pryzmat tzw. relacji paraspołecznej, opisanego po raz pierwszy w 1956 roku zjawiska, w ramach którego widownia zaczynała postrzegać postacie telewizyjne jako swoich przyjaciół czy wrogów. Psycholog stwierdza więc:

Relacje paraspołeczne mogą pomagać widzom poczuć się mniej samotnymi w walce z własnymi problemami mentalnymi, mogą inspirować, dawać nadzieję, rodzić dialog związany z traumą i dochodzeniem do siebie. Zobaczenie osoby, która była prześladowana w dzieciństwie, a później doświadczyła przemocy, napaści i tragedii, może natchnąć wielu innych wychodzących z traum, zwłaszcza kobiety - dzięki temu możemy lepiej zrozumieć cały proces i swoje traumatyczne doświadczenia. 

Scarlet dodaje:

Dla wielu fanów, szczególnie kobiet, które mogą się identyfikować z Daenerys w kategoriach bycia osobą, która przetrwała, ta nagła zmiana (Matki Smoków - przyp. aut.) może wprawiać w zakłopotanie i z emocjonalnego punktu widzenia być niepokojąca. Takie poprowadzenie wątku najwyraźniej zabiera coś z tej mocy sprawczej bohaterki, którą wielu wychodzących z traumy chciało dostrzec i rozwinąć poprzez relacje paraspołeczne. 

Ostatni odcinek produkcji ukaże się w poniedziałek nad ranem polskiego czasu. 

Źródło: screenrant.com / zdjęcie główne: HBO

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV