Przeczytaj w weekend

Gra o tron - dlaczego tak oceniamy przemianę [SPOILER]? Psycholog tłumaczy

Psycholog zabrała głos na temat stosunku widzów do przemiany jednej z postaci, do której doszło w ostatnim odcinku serialu Gra o tron.

Psycholog zabrała głos na temat stosunku widzów do przemiany jednej z postaci, do której doszło w ostatnim odcinku serialu Gra o tron.

Piotr Piskozub

Piotr Piskozub

Tagi:  Gra o tron 
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

W ostatnim odcinku serialu Gra o tron zobaczyliśmy przemianę Daenerys Targaryen, która z dobrze rokującej, potencjalnej królowej przeistoczyła się w wariację na temat najczarniejszych kart historii swojego, co tu dużo mówić, szalonego rodu. Działania bohaterki w Królewskiej Przystani, w której dokonała ona rzezi także na niewinnych mieszkańcach, podzieliły fanów.

Do mentalnej przemiany Daenerys odniosła się teraz psycholog kliniczna Janina Scarlet, prywatnie zapalona miłośniczka kultury geekowskiej i wielka fanka produkcji HBO. Swój wywód sprowadziła ona do wskazania na swoistą więź, jaka łączy widzów z bohaterami serialu. W wypadku Matki Smoków nabiera ona szczególnego wymiaru - w końcu postać ta przeszła metamorfozę od niewinnej kobiety po bezwzględną wojowniczkę. Scarlet tę więź określa przez pryzmat tzw. relacji paraspołecznej, opisanego po raz pierwszy w 1956 roku zjawiska, w ramach którego widownia zaczynała postrzegać postacie telewizyjne jako swoich przyjaciół czy wrogów. Psycholog stwierdza więc:

Relacje paraspołeczne mogą pomagać widzom poczuć się mniej samotnymi w walce z własnymi problemami mentalnymi, mogą inspirować, dawać nadzieję, rodzić dialog związany z traumą i dochodzeniem do siebie. Zobaczenie osoby, która była prześladowana w dzieciństwie, a później doświadczyła przemocy, napaści i tragedii, może natchnąć wielu innych wychodzących z traum, zwłaszcza kobiety - dzięki temu możemy lepiej zrozumieć cały proces i swoje traumatyczne doświadczenia. 

Scarlet dodaje:

Dla wielu fanów, szczególnie kobiet, które mogą się identyfikować z Daenerys w kategoriach bycia osobą, która przetrwała, ta nagła zmiana (Matki Smoków - przyp. aut.) może wprawiać w zakłopotanie i z emocjonalnego punktu widzenia być niepokojąca. Takie poprowadzenie wątku najwyraźniej zabiera coś z tej mocy sprawczej bohaterki, którą wielu wychodzących z traumy chciało dostrzec i rozwinąć poprzez relacje paraspołeczne. 

Ostatni odcinek produkcji ukaże się w poniedziałek nad ranem polskiego czasu. 

Źródło: screenrant.com / zdjęcie główne: HBO

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

MyAnna Buring

MyAnna Buring

ur. 1979, kończy 40 lat

Daniella Alonso

Daniella Alonso

ur. 1978, kończy 41 lat

Mireille Enos

Mireille Enos

ur. 1975, kończy 44 lat

Tatiana Maslany

Tatiana Maslany

ur. 1985, kończy 34 lat

Billie Piper

Billie Piper

ur. 1982, kończy 37 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV