Hans Zimmer skomponuje brzmienie silników BMW

Z branży filmowej do muzycznej. Niemiecki kompozytor filmowy podjął współpracę z koncernem BMW, w ramach której udźwiękowi elektryczne samochody BMW IconicSounds Electric.

Z branży filmowej do muzycznej. Niemiecki kompozytor filmowy podjął współpracę z koncernem BMW, w ramach której udźwiękowi elektryczne samochody BMW IconicSounds Electric.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  Hans Zimmer 

Hans Zimmer to wielokrotnie nagradzany kompozytor, który w trakcie swojej wieloletniej kariery zawodowej napisał muzykę do przeszło 120 filmów. Wśród nich znajdziemy takie tytuły jak Hannibal, Mroczny Rycerz, Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły czy Król Lew. Zimmer nie chce jednak ograniczać się wyłącznie do pracy z wytwórniami filmowymi. Kompozytor podjął współpracę z BMW, dzięki czemu udźwiękowi najnowszy koncepcyjny samochód elektryczny tego koncernu.

Hans Zimmer będzie odpowiadał za skomponowanie dźwięków do BMW Vision M Next. W tym miejscu czytelnikom należy się kilka słów wyjaśnienia. Pojazdy elektryczne pozbawione są klasycznych silników spalinowych, dlatego poruszają się niemal bezgłośnie. Stwarza to ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, gdyż ci nie słyszą kiedy nadjeżdża taki samochód. Z tego powodu w autach elektrycznych stosuje się syntezowane dźwięki silnika. I to Zimmer ma sprawić, aby BMW Vision M Next brzmiał jak rasowy spalinowiec. Co ciekawe, ścieżka dźwiękowa skomponowana przez artystę zostanie wykorzystana także w kolejnych, komercyjnych projektach koncernu.

Zawsze byłem entuzjastycznie nastawiony do BMW. Kiedy byłem dzieckiem, wiedziałem, kiedy moja mama wraca do domu wsłuchując się w dźwięk jej BMW. Jestem podekscytowany, że dostałem szansę, aby zaprojektować brzmienie przyszłych generacji elektrycznych samochodów BMW […]. Kiedy kierowca wchodzi w interakcję z pedałem gazu, nie mamy do czynienia wyłącznie z działaniem mechanicznym, jest w tym także element performatywny. Przyspieszanie staje się doświadczeniem, w trakcie którego kierowca porusza się w ramach serii stopniowo ewoluujących tekstur dźwiękowych - powiedział Zimmer.

Kompozytor współpracuje przy tym projekcie z inżynierem akustycznym Renzo Vitale z BMW Group. I choć praca przy udźwiękowieniu Vision M Next nie przysporzy artyście nowego Oscara, z pewnością sprawi, że z przyjemnością będziemy słuchali dźwięków generowanych przez elektryczne samochody od BMW.

Źródło: musicradar.com / Zdjęcie: Richard Yaussi / Wikimedia Commons

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV