Repertuar kin Nowość Program TV

Insatiable – współczesna krytyka prowadzi do cenzury? Tak twierdzi twórczyni serialu

Insatiable to nowy serial Netflixa, który wywołał kontrowersje jeszcze przed premierą. Teraz twórczyni serialu mówi, co myśli o krytyce i negatywnych recenzjach, jakie spłynęły na produkcję.

Insatiable to nowy serial Netflixa, który jest zapowiadany jako mroczna komedia o żądzy zemsty. Jeszcze przed premierą produkcji widzowie podnieśli głos sprzeciwu – po zapoznaniu się ze zwiastunem zaapelowali by została ona usunięta z Netflixa i nigdy nie ujrzała światła dziennego. Ich zdaniem, w serialu wyśmiewani są ludzie otyli, co może szkodliwie wpłynąć na młode dziewczyny w grupie docelowych odbiorców (w szczegółach pisaliśmy na ten temat tutaj). Internauci stworzyli specjalną petycję, pod którą zebrano już blisko 300 tysięcy podpisów (link).

Recenzje serialu pojawiły się już w sieci i na tę chwilę nie jest kolorowo – produkcja ma tylko 13% pozytywnych głosów (4 oceny świeże i 23 zgniłe), ze współczynnikiem 2.45/10. Większość negatywnych komentarzy odnosi się do zupełnie niewłaściwego humoru, z jakiego korzysta serial. Pojawiają się także głosy, że produkcja zadebiutowała w najgorszym możliwym czasie i nie dziwi fakt, że jest uznawana za skandaliczną.

Twórczyni serialu, Lauren Gussis, udzieliła wywiadu portalowi The Hollywood Reporter, w którym zdradziła, co myśli na temat tej sytuacji. Raz jeszcze podkreśla, że dla niej serial jest bardzo osobisty – to przerysowana wersja jej własnych doświadczeń z przeszłości, a jej celem nie jest wyśmiewanie otyłych, tylko zwrócenie uwagi na fakt, że w ludziach bardzo łatwo rodzi się agresja. Podkreśla, że wszystkie te wątki – zaburzenia odżywiania, pragnienie bycia doskonałym, problemy z własną seksualnością, czy choroba psychiczna – są jej bardzo bliskie i ze wszystkimi musiała sobie radzić na pewnych etapach swojego życia. Pokazanie tego przez pryzmat komedii wydawało jej się trafne, a sposób, w jaki poruszono te tematy – jedyny właściwy. Twórczyni w dalszym ciągu broni swojej wizji. Jak mówi:

Każdy ma prawo do swojej opinii. Ja mogę opowiadać własną historię moim własnym głosem. Rozumiem, dlaczego to taki gorący temat – sama jestem zła na te problemy, dlatego zdecydowałam się o nich pisać. Dlatego Patty jest wściekłą postacią z własnymi demonami (…). Ludzie są wściekli i mówią o tym. Doceniam tę przestrzeń do rozmowy. Takie są moje intencje w sztuce – by wywołać dyskusję poprzez satyrę i komedię i chcę to usłyszeć. Wydaje mi się jednak, że żyjemy w prawdziwym niebezpieczeństwie cenzury, skoro mamy to poczucie, że musimy opowiadać tylko takie historie, przy których wszyscy będą czuli się bezpiecznie. Z mojego własnego doświadczenia wiem, że postęp i wzrost bierze się z dyskomfortu i bólu. Jeśli słuchanie o tym jest dla kogoś niekomfortowe, rozumiem to, są wrażliwi. Ale nie uważam jednocześnie, że rozwiązaniem problemu jest milczenie moje lub kogoś innego. Rozwiązaniem jest dialog, byśmy mogli temu zaradzić.

-
-

Przypomnijmy, że fabuła skupia się na Patty, dziewczynie, która z powodu swojej nadwagi przez długie lata była obiektem szykan, ironicznych uwag i lekceważących komentarzy. Teraz, cudownie odchudzona, mści się na wszystkich, którzy do tej pory wdeptywali ją w ziemię. Napędzająca ją nienawiść prowadzi do coraz poważniejszych konsekwencji.

Serial zadebiutował na Netflixie 10 sierpnia.

Źródło: thehollywoodreporter.com / zdjęcie główne: materiały prasowe
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Avengers: Endgame – co o MCU…

Zwiastun Avengers: Endgame trafił już do sieci - najwyższy czas przyjrzeć się, co mówi on…

Adam Siennica
spoilery
-

Spider-Man: Daleko od domu – zaskakujące…

Spider-Man: Daleko od domu rozpoczyna swoją promocję od panelu na brazylijskim konwencie. Tam też pokazano…

Piotr Piskozub
-

Kapitan Marvel okłada Skrulli. Opis wideo…

Znamy już opis nowego materiału z filmu Kapitan Marvel - mamy również okazję zobaczyć kolejny…

Adam Siennica
-

Avengers: Endgame bije rekord. Najpopularniejszy zwiastun…

Avengers: Endgame pobił swój pierwszy rekord. Popularność zwiastuna w 24 godziny od jego premiery przewyższyła…

Michał Kujawiński
-

Kirk Douglas – 102. urodziny wojownika…

Gwiazdor Złotej i Srebrnej Ery Hollywood Kirk Douglas, legenda i symbol kina amerykańskiego, kończy dzisiaj…

Piotr Piskozub
-

Komiks wszech czasów? Marvel świętuje ważną…

Marvel zaprezentował już warianty okładek Alexa Rossa - trafiły one do sieci jako upamiętnienie 25.…

Co o tym sądzisz?