Repertuar kin Nowość Program TV
 

Jakie produkcje były inspiracjami dla filmu o Hanie Solo? Twórcy o pomysłach i współpracy z Lucasem

Twórcy filmu o młodym Hanie Solo czerpali inspirację z wielu znanych produkcji. W nowym wywiadzie zdradzają również, że przed laty planowali ten film wraz z George'em Lucasem.

Nadchodzący film Han Solo: Gwiezdne wojny – historie skupi się na młodzieńczych latach znanego przemytnika. Scenariusz filmu napisali ojciec i syn, Lawrence i Jon Kasdan, którzy w jednym z nowych wywiadów zdradzają nieco więcej na temat produkcji. Jak się okazuje, na etapie tworzenia mieli w głowach szereg inspiracji z wielkiego ekranu, które pomogły im ustalić właściwy klimat historii. Oto filmy, które wspominają scenarzyści:

  • Wyspa skarbów (1950) – historia chłopca w świecie piratów odpowiada niejako relacji młodego Hana Solo z grupami zorganizowanych przestępców. Jak wspomina Jon Kasdan:

Chcieliśmy, aby był to film przygodowy. Taki, w którym chłopak spotyka na swojej drodze wiele postaci z wątpliwymi intencjami i w którym każdy, kogo pozna, wywrze jakiś wpływ na jego dorosłe życie.

  • Gorączka (1995) – sensacyjny film o profesjonalnych złodziejach i przestępcach był inspiracją dla gangsterskich motywów. Główni bohaterowie mają odpowiadać relacji, jaką prezentowali Val Kilmer i Robert DeNiro, którzy w filmie grali początkującego oraz doświadczonego kryminalistę. Zdaniem Lawrence’a Kasdana:

Nikomu nie można ufać, bo tu nikt nie jest godzien zaufania. Wyodrębniliśmy figurę młodego, inteligentnego i niewinnego jeszcze człowieka i zaczęliśmy zastanawiać się, jak zrobić z niego faceta, który wkracza do kantyny?

  • Bez przebaczenia (1992) – western Clinta Eastwooda z lat 90. Twórcy przyznają:

W tym filmie jest to uczucie pomiędzy dzieciakiem i Clintem. To rodzaj relacji, która szczególnie nas interesowała, choć oczywiście sam film jest znacznie poważniejszy i mroczniejszy niż nasz.

  • Big Lebowski (1998) –  Han niczym Dude, który porusza się po świecie noir nie do końca pojmując jego istotę, a Chewie jak jego ryczący towarzysz, Walter Sobchak. Zdaniem Jona:

Larry i ja jesteśmy fanami braci Coen i bardzo długo rozmawialiśmy o tej konkretnej relacji jak o referencji. Chcieliśmy stworzyć film kryminalny, gdzie bohaterowie wkraczają do przestępczego światka, który jest już ukształtowany, gdzie dzieją się już różne dramaty, a między ludźmi są określone relacje. Solo ma w sobie tę dziwność i zaskoczenie – tutaj ludzie wpadają w kłopoty przez potknięcia.

  • Gangster numer jeden – w filmie zagrał Paul Bettany, który wciela się także w postać gangstera w nadchodzącym Hanie Solo. Zdaniem twórców, jego obecna rola bardzo przypomina tę z filmu z lat 90.

-
-

Choć nad nadchodzącym filmem pracowali ojciec i syn, Lawrence Kasdan przyznaje, że lata temu planował film o Hanie Solo, jeszcze zanim Disney przejął Lucasfilm. W projekt był wówczas zaangażowany George Lucas. Po wielkiej transakcji pomysł został porzucony, a on sam zaangażował się do pracy nad scenariuszem filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Jak wspomina, był po tym odrobinę wypalony, stąd pomysł, by do współpracy zaprosić syna.

Kiedy skończyłem, byłem wypalony. I zapytałem ich: „No to co, dalej jesteśmy zainteresowani tym filmem o Hanie Solo”?. Oni [Lucasfilm] odparli, że tak, bardzo chcą, bym poświęcił się temu projektowi. Powiedziałem: „Mój syn, Jon, jest wielkim entuzjastą i ma pełno pomysłów jeśli chodzi o całą sagę. Wyreżyserował już dwa filmy, robił też inne rzeczy filmowe. Co wy na to, by mógł ze mną współpracować?”. Zgodzili się, umowę zawarto, i ja z Jonem pisaliśmy scenariusz przez trzy kolejne lata.

Film wejdzie na ekrany kin w maju bieżącego roku.

Źródło: ew.com / zdjęcie główne: Lucasfilm

 

Najlepsze z 24h

Aleksander Mazanek
-

Cyberpunk 2077 – twitterowy żart genderowy…

Tożsamość płciowa jest czymś, na co środowisko LGBTQ+ jest bardzo czułe. Tym razem przekonał się…

Paweł Krzystyniak
-

Stworzenia z World of Warcraft jak…

Pochodząca z Rosji artystka tworzy piękne rzeźby, które przedstawiają smoki, zwierzęta i potwory znane z…

Adam Siennica
-

W końcu jest czaszka. Nowe zdjęcia…

Zdjęcia do 2. sezonu Punishera zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Do sieci jednak trafiły kolejne…

Adam Siennica
-

Najlepsze seriale animowane Disneya. Jakie bajki…

Seriale animowane Disneya swego czasu były najpopularniejszymi tytułami na małym ekranie. Z perspektywy czasu widać,…

Adam Siennica
Plotka
-

Kiedy zdjęcia do serialu Wiedźmin? Jest…

Portal Discussing Film twierdzi, że dowiedział się, kiedy rozpoczną się zdjęcia do serialu Wiedźmin Netflixa.

Paweł Krzystyniak
-

Na gameplay z Cyberpunk 2077 jeszcze…

Słowa jednego z deweloperów pracujących nad gra Cyberpunk 2077 nie pozostawiają wątpliwości. Na publiczną prezentację…

Co o tym sądzisz?