

Wydawca książek Iana Fleminga o Jamesie Bondzie planuje w 2023 roku reedycję tych powieści w Wielkiej Brytanii. Jak donosi brytyjski portal The Telegraph James Bond zostanie ocenzurowany. Te powieści pojawią na rynku w kwietniu 2023 roku w zmienionej formie z okazji 70. rocznicy powstania pierwszej publikacji.
James Bond ocenzurowany
Czytamy w raporcie portalu, że każda książka została całkowcie przepisana, aby je dopasować do wrażliwości odbiorcy w XXI wieku. Mówią, że usunięto z książek rasistowskie nawiązania.
Do tego reedycja powieści będzie mieć dopisek: ta książka została napisana w czasach, gdy słownictwo i postawy obecnie uważane za obraźliwe dla współczesnego czytelnika, wówczas były na porządku dziennym. W tym wydaniu zostały wprowadzone zmiany, które są tak bliskie oryginałowi i czasów, w których osadzona jest akcja, jak to tylko możliwe.
Nie jest to pierwsza sytuacja, w której książki są cenzurowane z uwagi na mogące obrazić odbiorców słownictwo. W lutym 2023 roku informowaliśmy, że podobna sssytuacja dotyczyła reedycji książek Roalda Dahla. Ta drastyczna ingerencja w tekst spotkała się z ogromnymi negatywnymi reakcjami w sieci. Najpewniej w kwietniu 2023 roku dowiemy się więcej o wprowadzonych zmianach.
Źródło: The Telegraph


