Roald Dahl - jakie słowa usunięto z książek? Prace pisarza poddano edycji przez "obraźliwy" język
Książki Roalda Dahla, autora Matyldy czy Charlie i Fabryka Czekolady, zostały poddane edycji. Słowa, które uznano za obraźliwe, zmieniono: w tym "gruby" i "szalony".
Książki Roalda Dahla, autora Matyldy czy Charlie i Fabryka Czekolady, zostały poddane edycji. Słowa, które uznano za obraźliwe, zmieniono: w tym "gruby" i "szalony".
Wydawca Puffin Books poddał edycji książki Roalda Dahla, by zawierały bardziej inkluzywny język. Tytuły takie jak Jakubek i brzoskwinia olbrzymka, Matylda czy Charlie i Fabryka Czekolady zostały zmienione tak, by zmodyfikować słowa, które obecnie są uważane za obraźliwe - czyli jakie?
Puffin w oświadczeniu dla The Telegraph oznajmiło, że zmiany miały wprowadzone, by książki "nadal mogły podobać się wszystkim współcześnie". Zostało to przeprowadzone przez wydawcę we współpracy z Roald Dahl Story Company, które jest obecnie własnością Netflixa. "Sensitivity readers" zostali zatrudnieni w 2020 roku, by zrecenzować książki.
Roald Dahl - jakie słowa usunięto z książek?
Augustus Gloop z Charlie i Fabryka Czekolady nie jest już określany jako "gruby" (fat), tylko "olbrzymi" (enormous). Oompa-Loompas są neutralni płciowo i nie są już nazywani "małymi mężczyznami" (small men) - zmieniono ich na "małych ludzi" (small people). Dodatkowo, nie są już opisywani jako "malutcy" (tiny), "bardzo mali" (titchy) i "nie wyżsi niż moje kolano" (no higher than my knee).
Pani Trunchbull, czarny charakter w Matyldzie, jest określana teraz jako "najgroźniejsza kobieta" (most formidable woman) zamiast "najgroźniejsza samica" (most formidable female). Za to główna bohaterka czyta Jane Austen, a nie Rudyarda Kiplinga.
Warto też wspomnieć, że zmieniono słowa określające przymiotnik "szalony" (crazy, mad), w związku z coraz większą świadomością na temat zdrowia psychicznego.
TOP 30: Najpopularniejsze książki w 2022 roku
Tumblr po raz kolejny opublikował swoje doroczne podsumowanie, na które czekało wielu użytkowników. Na liście oprócz filmów i seriali znalazły się także najpopularniejsze książki 2022 roku. Przy niektórych tytułach w nawiasach podaliśmy także liczby - jeśli są na plusie, oznacza to o ile pozycja przesunęła się w górę w rankingu w porównaniu do zeszłego roku, a jeśli na minusie, analogicznie książka spadła w dół.
Co ciekawe, Pieśń lodu i ognia awansowała aż o 7 miejsc w 2022 roku. Można spekulować, że to zasługa głośnej premiery Rodu Smoka. Podobnie na listę trafiła seria Kroniki Wampirów Anne Rice, której w 2021 roku w ogóle nie było w rankingu - może być to związane z debiutem serialu Wywiad z wampirem.
Źródło: https://deadline.com
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1982, kończy 42 lat
ur. 1979, kończy 45 lat
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1974, kończy 50 lat