Klasyki polskiego kina według Martina Scorsese od lutego w Polsce!
Słynny przegląd arcydzieł polskiego kina autorstwa Martina Scorsese wreszcie trafia także do Polski. Poznajcie szczegóły, kiedy i gdzie można obejrzeć odrestaurowane klasyki.
Słynny przegląd arcydzieł polskiego kina autorstwa Martina Scorsese wreszcie trafia także do Polski. Poznajcie szczegóły, kiedy i gdzie można obejrzeć odrestaurowane klasyki.
Autorski przegląd klasyki polskiego kina takich twórców jak Wajda, Has, Polański, Zanussi czy Holland w 2014 roku ruszył w tournée po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii. Od 10 lutego w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) będzie można cyklicznie oglądać zrekonstruowane cyfrowo filmy, łącznie 24 tytuły, wyselekcjonowane przez światowej sławy reżysera. Wstęp wolny.
- Dzięki projektowi światowa publiczność mogła po raz pierwszy obejrzeć na wielkim ekranie odrestaurowane cyfrowo arcydzieła polskiej kinematografii. Wydarzenie promowało wśród międzynarodowej publiczności na niespotykaną wcześniej skalę zarówno polskie kino, jak i sam proces rekonstrukcji cyfrowej.Nie mogło więc zabraknąć możliwości prezentacji tego wielkiego filmowego dorobku, w znakomitej jakości obrazu i dźwięku, rodzimej publiczności – mówi Michał Merczyński, Dyrektor NInA.
Pokazy w ramach Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema odbywać się będą w co drugą środę o godz. 18.00 i każdorazowo poprzedzi je krótki wstęp Ryszarda Jaźwińskiego, dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia, który wprowadzi w poetykę i kontekst danego filmu, a po projekcji poprowadzi rozmowę z twórcami i gośćmi specjalnymi. Wkrótce zostaną zaprezentowane także: Barwy ochronne (24 lutego), Krzysztofa Zanussiego, Faraon Jerzego Kawalerowicza (9 marca), Salto Tadeusza Konwickiego (23 marca), Aktorzy prowincjonalni Agnieszki Holland (6 kwietnia) oraz Constans Krzysztofa Zanussiego (20 kwietnia). W programie znalazły się ponadto: Popiół i diament, Niewinni czarodzieje, Ziemia obiecana, Człowiek z żelaza i Wesele Andrzeja Wajdy; Pociąg, Austeria i Matka Joanna od Aniołów Jerzego Kawalerowicza; Krzyżacy Aleksandra Forda; Przypadek i Krótki film o zabijaniu Krzysztofa Kieślowskiego; Iluminacja Krzysztofa Zanussiego; Eroica Andrzeja Munka; Rękopis znaleziony Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa; Ostatni dzień lata Tadeusza Konwickiego; Trzeba zabić tę miłość Janusza Morngensterna, Nóż w wodzie Romana Polańskiego oraz Walkower Jerzego Skolimowskiego.
Seanse odbywać się będą w sali audiowizualnej „Ziemia obiecana” w zmodernizowanej siedzibie NInA (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa), będącej jedynym w mieście i zaledwie jednym z czterech w Polsce kin z systemem dźwięku Dolby Atmos. Wszystkie filmy będą wyświetlane z angielskimi napisami. Udział w spotkaniach cyklu jest bezpłatny.
Partnerem wydarzenia jest DI Factory, wydawca kolekcji płyt Blu-ray „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”.
Szczegółowy program cyklu można znaleźć na stronie Instytutu: www.nina.gov.pl
Źródło: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1942, kończy 82 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1974, kończy 50 lat
ur. 1944, kończy 80 lat