Klasyki polskiego kina według Martina Scorsese od lutego w Polsce!
Słynny przegląd arcydzieł polskiego kina autorstwa Martina Scorsese wreszcie trafia także do Polski. Poznajcie szczegóły, kiedy i gdzie można obejrzeć odrestaurowane klasyki.
Słynny przegląd arcydzieł polskiego kina autorstwa Martina Scorsese wreszcie trafia także do Polski. Poznajcie szczegóły, kiedy i gdzie można obejrzeć odrestaurowane klasyki.
Autorski przegląd klasyki polskiego kina takich twórców jak Wajda, Has, Polański, Zanussi czy Holland w 2014 roku ruszył w tournée po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii. Od 10 lutego w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) będzie można cyklicznie oglądać zrekonstruowane cyfrowo filmy, łącznie 24 tytuły, wyselekcjonowane przez światowej sławy reżysera. Wstęp wolny.
- Dzięki projektowi światowa publiczność mogła po raz pierwszy obejrzeć na wielkim ekranie odrestaurowane cyfrowo arcydzieła polskiej kinematografii. Wydarzenie promowało wśród międzynarodowej publiczności na niespotykaną wcześniej skalę zarówno polskie kino, jak i sam proces rekonstrukcji cyfrowej.Nie mogło więc zabraknąć możliwości prezentacji tego wielkiego filmowego dorobku, w znakomitej jakości obrazu i dźwięku, rodzimej publiczności – mówi Michał Merczyński, Dyrektor NInA.
Pokazy w ramach Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema odbywać się będą w co drugą środę o godz. 18.00 i każdorazowo poprzedzi je krótki wstęp Ryszarda Jaźwińskiego, dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia, który wprowadzi w poetykę i kontekst danego filmu, a po projekcji poprowadzi rozmowę z twórcami i gośćmi specjalnymi. Wkrótce zostaną zaprezentowane także: Barwy ochronne (24 lutego), Krzysztofa Zanussiego, Faraon Jerzego Kawalerowicza (9 marca), Salto Tadeusza Konwickiego (23 marca), Aktorzy prowincjonalni Agnieszki Holland (6 kwietnia) oraz Constans Krzysztofa Zanussiego (20 kwietnia). W programie znalazły się ponadto: Popiół i diament, Niewinni czarodzieje, Ziemia obiecana, Człowiek z żelaza i Wesele Andrzeja Wajdy; Pociąg, Austeria i Matka Joanna od Aniołów Jerzego Kawalerowicza; Krzyżacy Aleksandra Forda; Przypadek i Krótki film o zabijaniu Krzysztofa Kieślowskiego; Iluminacja Krzysztofa Zanussiego; Eroica Andrzeja Munka; Rękopis znaleziony Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa; Ostatni dzień lata Tadeusza Konwickiego; Trzeba zabić tę miłość Janusza Morngensterna, Nóż w wodzie Romana Polańskiego oraz Walkower Jerzego Skolimowskiego.
Seanse odbywać się będą w sali audiowizualnej „Ziemia obiecana” w zmodernizowanej siedzibie NInA (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa), będącej jedynym w mieście i zaledwie jednym z czterech w Polsce kin z systemem dźwięku Dolby Atmos. Wszystkie filmy będą wyświetlane z angielskimi napisami. Udział w spotkaniach cyklu jest bezpłatny.
Partnerem wydarzenia jest DI Factory, wydawca kolekcji płyt Blu-ray „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”.
Szczegółowy program cyklu można znaleźć na stronie Instytutu: www.nina.gov.pl
Źródło: materiały prasowe
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat