Komentarze botów mogą wpłynąć na naszą skuteczność w grach
Nienawistne komentarze od sieciowych współgraczy potrafią skutecznie zniechęcić do zabawy na danym serwerze. Ale jak wykazały badania, również komentarze ze strony botów mogą wpłynąć na to, jak radzimy sobie w grach.
Nienawistne komentarze od sieciowych współgraczy potrafią skutecznie zniechęcić do zabawy na danym serwerze. Ale jak wykazały badania, również komentarze ze strony botów mogą wpłynąć na to, jak radzimy sobie w grach.
Twórcy gier od lat próbują stworzyć boty, które zachowywałyby się tak, jak ludzie. Algorytmy sztucznej inteligencji z roku na rok radzą sobie coraz lepiej z przewidywaniem naszych zachowań, a te najbardziej zaawansowane wyszkolono do tego stopnia, że są niemal nie do pokonania. Jak się jednak okazuje, boty mogą także wpłynąć na naszą skuteczność komentując to, w jaki sposób gramy.
Naukowcy z Carnegie Mellon University postanowili sprawdzić, czy wypowiedzi sztucznej inteligencji mają na nas jakikolwiek wpływ podczas rozgrywki. W tym celu zaprosili grupę 40 ochotników do zmierzenia się z robotem Pepper w strategii Guards and Treasures, opracowanej z myślą o doskonaleniu algorytmów sztucznej inteligencji. Każdy z badanych rozegrał 35 partii, w trakcie których Pepper komentował poczynania swoich rywali.
Wyniki badań okazały się dość zaskakujące. Mimo iż wszyscy wiedzieli, z kim się mierzą, robot był w stanie realnie wpłynąć na skuteczność graczy. Kiedy udzielał komentarzy pokroju Muszę przyznać, że jesteś naprawdę okropnym graczem, badani grali zauważalnie gorzej. A kiedy chwalił ich poczynania – radzili sobie lepiej. Eksperyment dowiódł, że nawet jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że mierzymy się z maszyną, ta może wyprowadzić nas z równowagi bądź zastosować sztuczki erystyczne do podbudowania naszego ego.
Badanie może przysłużyć się do stworzenia bardziej ludzkich przeciwników komputerowych, zdolnych do motywowania i zniechęcania nas do podejmowania pewnych czynności. Ale jest także subtelnym ostrzeżeniem. Bo jak zauważają autorzy badania, o ile komputerowi przeciwnicy grający na naszych emocjach mogą okazać się niezwykle pożądaną innowacją, to raczej nie chcielibyśmy, aby inteligentni asystenci stosowali w przyszłości takie sztuczki, aby zachęcić nas bądź zniechęcić do zakupu pewnych produktów.
Źródło: Futurism / Zdjęcie: CMU Robotics Institute
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat