Koronawirus może opóźnić premierę konsol Xbox Series X i PlayStaton 5

Xbox Series X i PlayStaton 5 według pierwotnych planów mają zadebiutować pod koniec roku. Ale jeśli władzom Chin nie uda się opanować epidemii koronawirusa, konsole mogą zaliczyć opóźnienie.

Xbox Series X i PlayStaton 5 według pierwotnych planów mają zadebiutować pod koniec roku. Ale jeśli władzom Chin nie uda się opanować epidemii koronawirusa, konsole mogą zaliczyć opóźnienie.

Koronawirus 2019-nCoV poważnie zatrząsnął kondycją chińskiej gospodarki. Aby zniwelować wpływ epidemii na społeczeństwo, kilka wielkich fabryk zostało zmuszonych do oddelegowania pracowników do pracy w domu bądź czasowego zawieszenia produkcji. Wśród nich jest m. in. Foxconn, który odpowiada za produkcję konsol nowej generacji.

Specjaliści z koncernu Jefferies Group ostrzegają, że przeciągające się przestoje mogą negatywnie wpłynąć na kondycję branży gamingowej. Jeśli Chinom nie uda się szybko rozprawić z koronawirusem, konieczne może okazać się przesunięcie premiery Xboxa Series X oraz PlayStation 5 albo znaczne ograniczenie ich produkcji. To z kolei może doprowadzić do zmniejszenia zapasów magazynowych.

Koronawirus to problem całej branży gamingowej. Z szacunków Jefferies Group wynika, że od 30 do 50 procent gier, które trafiają na Zachód, w jakimś stopniu jest tworzona na terenie Chin. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku podzespołów – według Sony, Microsoftu i Nintendo aż 96 procent konsol importowanych do USA powstało w Chinach. Skala opóźnień wywołanych koronawirusem może okazać się ogromna.

Warto w tym miejscu zauważyć, że nie jest to zagrożenie stricte teoretyczne. Nintendo poinformowało, że już teraz występują problemy z dostarczeniem niektórych sprzętów. Korporacja została zmuszona do przesunięcia premiery limitowanej edycji konsoli Switch The Outer Worlds, gdyż chińska firma Virtuos odpowiedzialna za produkcje The Outer Worlds czasowo zawiesiła swoją działalność.

Źródło: TechSpot / Zdjęcie: Microsoft

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV