Książka Historyczna Roku - 12. edycja unieważniona po skandalu z książką Zychowicza

Jak podaje portal Interia.pl, 12. edycja konkursu Książka Historyczna Roku, został unieważniony.

Jak podaje portal Interia.pl, 12. edycja konkursu Książka Historyczna Roku, został unieważniony.

Michał Kujawiński
Michał Kujawiński

Portal Interia.pl przytacza słowa Antoniego Dudka, jednego z członków jury konkursu. Cały konkurs w tym roku został unieważniony. Decyzja zapadła w związku ze skandalem związanym z wycofaniem książki Piotra Zychowicza pt. Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA. Tak zdecydowali organizatorzy, do których należą Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. i Narodowe Centrum Kultury.

Interia.pl przytacza oświadczenie Profesora Dudka, które potwierdza unieważnienie 12. edycji konkursu Nagroda Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego.

W zaistniałej sytuacji decyzję organizatorów o unieważnieniu 12. edycji konkursu Nagroda Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego uważam za w pełni uzasadnioną. Równocześnie pragnę gorąco przeprosić autorów i autorki wszystkich prac nominowanych w tej edycji konkursu za powstałą sytuację. Chcę też oświadczyć, że z uwagi na niedopuszczalne w mojej ocenie zachowanie niektórych organizatorów konkursu, nie widzę dalszej możliwości uczestnictwa w pracach jury. Popierając samą ideę konkursu wspierającego czytelnictwo książek historycznych, równocześnie uważam, że jego dotychczasowa formuła organizacyjna została skompromitowana.

Źródło: Interia.pl/zdjecie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV