Lekarzom udało się połączyć sztuczną rękę z układem nerwowym

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers zrobili bardzo ważny krok w stronę cyberpunkowej rzeczywistości. Połączyli cybernetyczną rękę z nerwami pacjenta.

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers zrobili bardzo ważny krok w stronę cyberpunkowej rzeczywistości. Połączyli cybernetyczną rękę z nerwami pacjenta.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Największym wyzwaniem dla naukowców pracujących nad cybernetycznymi technologiami jest skomunikowanie maszyny z ludzkim organizmem. Zespól badaczy pod przewodnictwem Maxa Ortiza-Catalana przeprowadził eksperyment, który może znacząco przyspieszyć prace nad tym zagadnieniem. Naukowcy wszczepili w układ nerwowy pacjentki po amputacji elektrody, które pozwolą manipulować sztuczną ręką a nawet odbierać sygnały dotykowe.

Najważniejszym elementem układu łączącego mózg i cyberneryczną kończynę są tytanowe implanty wszczepione w ciało kobiety. Wyposażono je w z 16 elektrod, które podpięto bezpośrednio do mięśni oraz nerwów. To dzięki nim pacjentka może poruszać sztuczną kończyną tak, jakby była częścią jej działa. Takie wewnątrztkankowe rozwiązanie ma sprawdzić się znacznie lepiej w protetyce niż elektrody umieszczane na powierzchni skóry.

W obecnej fazie eksperymentu pacjentkę podłączono do wirtualnej dłoni wyświetlanej na ekranie komputera. Oprogramowanie ma za zadanie nauczyć ją obsługi nowej, elektronicznej ręki. Kiedy nabierze wprawy w manipulowaniu wirtualnymi obiektami, jej elektrody zostaną podłączone do elektromechanicznej dłoni.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że sztuczne kończyny znane m.in. z Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje czy Deus Ex: Rozłam Ludzkości to pieśń dalekiej przyszłości. Tymczasem naukowcy są o krok od ich stworzenia i upowszechnienia. W pierwszej kolejności trafią do pacjentów, którzy zgodzą się nosić je eksperymentalnie. Ale nie zdziwię się, jeśli za kilkanaście lat będą powszechnie stosowane w protetyce.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: YouTube

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

Advertisement
 

Advertisement

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

James Franco

James Franco

ur. 1978, kończy 41 lat

Ashley Judd

Ashley Judd

ur. 1968, kończy 51 lat

Hayden Christensen

Hayden Christensen

ur. 1981, kończy 38 lat

Tim Curry

Tim Curry

ur. 1946, kończy 73 lat

Jennifer Taylor (XVI)

Jennifer Taylor (XVI)

ur. 1972, kończy 47 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV