Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Lekarzom udało się połączyć sztuczną rękę z układem nerwowym

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers zrobili bardzo ważny krok w stronę cyberpunkowej rzeczywistości. Połączyli cybernetyczną rękę z nerwami pacjenta.

Największym wyzwaniem dla naukowców pracujących nad cybernetycznymi technologiami jest skomunikowanie maszyny z ludzkim organizmem. Zespól badaczy pod przewodnictwem Maxa Ortiza-Catalana przeprowadził eksperyment, który może znacząco przyspieszyć prace nad tym zagadnieniem. Naukowcy wszczepili w układ nerwowy pacjentki po amputacji elektrody, które pozwolą manipulować sztuczną ręką a nawet odbierać sygnały dotykowe.

Najważniejszym elementem układu łączącego mózg i cyberneryczną kończynę są tytanowe implanty wszczepione w ciało kobiety. Wyposażono je w z 16 elektrod, które podpięto bezpośrednio do mięśni oraz nerwów. To dzięki nim pacjentka może poruszać sztuczną kończyną tak, jakby była częścią jej działa. Takie wewnątrztkankowe rozwiązanie ma sprawdzić się znacznie lepiej w protetyce niż elektrody umieszczane na powierzchni skóry.

W obecnej fazie eksperymentu pacjentkę podłączono do wirtualnej dłoni wyświetlanej na ekranie komputera. Oprogramowanie ma za zadanie nauczyć ją obsługi nowej, elektronicznej ręki. Kiedy nabierze wprawy w manipulowaniu wirtualnymi obiektami, jej elektrody zostaną podłączone do elektromechanicznej dłoni.

-
-

Jeszcze do niedawna wydawało się, że sztuczne kończyny znane m.in. z Gwiezdnych wojen czy gry Deus Ex to pieśń dalekiej przyszłości. Tymczasem naukowcy są o krok od ich stworzenia i upowszechnienia. W pierwszej kolejności trafią do pacjentów, którzy zgodzą się nosić je eksperymentalnie. Ale nie zdziwię się, jeśli za kilkanaście lat będą powszechnie stosowane w protetyce.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: YouTube

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

The Gifted: Naznaczeni – zdjęcia z…

The Gifted: Naznaczeni to serial inspirowany komiksach ze świata X-Menów. Zdjęcia pokazują ujęcia z ostatniego…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]