Scenarzysta Czarnej Pantery uderza w Marvela i MCU. Wraca problem opłat dla twórców komiksów
Ta-Nehisi Coates, scenarzysta właśnie zakończonej serii Czarna Pantera, skrytykował Marvela i MCU za postawę w aspekcie finansowych wynagrodzeń dla twórców komiksów.
Ta-Nehisi Coates, scenarzysta właśnie zakończonej serii Czarna Pantera, skrytykował Marvela i MCU za postawę w aspekcie finansowych wynagrodzeń dla twórców komiksów.
Marvel i MCU od długiego czasu muszą mierzyć się z przybierającą na sile krytyką w aspekcie braku finansowego wynagrodzenia dla twórców komiksów, których pomysły i postacie są później wyraźną inspiracją dla wątków obecnych w filmach i serialach. Problem ten jest znany w branży od lat i dotyczy nie tylko Domu Pomysłów, ale i innych wydawnictw z DC na czele. Wygląda na to, że kwestia wraca do debaty publicznej - w ostatnim wywiadzie poruszył ją scenarzysta właśnie zakończonej serii Czarna Pantera, znany pisarz i dziennikarz, Ta-Nehisi Coates.
Punktem wyjścia dla jego refleksji stało się to, że w serialu Falcon i Zimowy żołnierz po raz kolejny pokazano tę wersję Bucky'ego Barnesa, której pozycję w komiksowym świecie ugruntowały zeszyty tworzone przez scenarzystę Eda Brubakera i rysownika Steve'a Eptinga. Pierwszy z nich już kilkukrotnie stwierdzał, że ma "mieszane uczucia" co do faktu, iż jego pomysły okazały się tak wielkim sukcesem, a on sam nie dostawał od Marvela nie tylko stosownej zapłaty, ale i choćby informacji o wykorzystaniu jego koncepcji. Tak z kolei sprawę komentuje Coates:
Później pisarz sprecyzował swoje myśli:
W ostatnim czasie dużą popularność zdobyła inicjatywa rozmaitych twórców (znalazł się w niej m.in. Neil Gaiman) o nazwie "Disney Must Pay Joint Task Force", która piętnowała niesprawiedliwy podział opłat dla autorów pracujących w obrębie takich franczyz jak Star Wars, Obcy czy Indiana Jones.
Warto również zwrócić uwagę na złożoną naturę całego problemu. Odpowiedzialni za MCU faktycznie wykorzystują wątki, postacie i pomysły tworzone na przestrzeni lat przez wielu rozmaitych twórców, choć w filmach czy serialach rzadko widzimy konkretne motywy przeniesione wprost z konkretnego komiksu czy serii. Z drugiej jednak strony Marvel Studios i inni giganci stojący za filmami superbohaterskimi wydają się kompletnie pomijać fakt, że podwaliny pod daną opowieść kładła de facto cała grupa scenarzystów i rysowników komiksowych, których praca, będąca wyraźną inspiracją, nie doczeka się należytej zapłaty.
Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?
Zobacz także:
Źródło: Screen Rant
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat