Przeczytaj w weekend

Miasto przyszłości według Arabii Saudyjskiej: sztuczny księżyc i dinozaury-roboty

Muhammad ibn Salman, pierwszy wicepremier i następca saudyjskiego tronu, planuje wznieść technologiczne megalopolis, miasto przyszłości naszpikowane sztuczną inteligencją.

Muhammad ibn Salman, pierwszy wicepremier i następca saudyjskiego tronu, planuje wznieść technologiczne megalopolis, miasto przyszłości naszpikowane sztuczną inteligencją.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  science fiction 

O planach wzniesienia futurystycznej metropolii poinformowali dziennikarze magazynu Wall Street Journal, którzy dotarli do raportów firm konsultingowych McKinsey & Co, Boston Consulting oraz Oliver Wyman współpracujących z saudyjskim księciem nad tym ekscentrycznym projektem. Nowe miasto ma nazywać się Neom, a jego wzniesienie pochłonie 500 miliardów dolarów. Ibn Salman liczy na to, że nowy projekt pomoże uniezależnić kraj od przemysłu paliwowego.

Według wstępnych założeń Neom zostanie wzniesione na terenie pustynnym, a docelowo ma osiągnąć wielkość Massachusetts. Metropolia będzie budowana od zera, dzięki czemu nie będzie obciążona żadnymi przestarzałymi założeniami urbanistycznymi. Pozwoli to już na wczesnym etapie projektowania zaplanować wykorzystanie nowoczesnych technologii, które usprawnią działanie miasta albo uczynią je wysoce innowacyjnym miejsce do odpoczynku.

Trzeba bowiem wiedzieć, że książęce miasto nie będzie po prostu naszpikowane rozwiązaniami z zakresu internetu rzeczy, które np. usprawnią funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Neom będzie prawdziwie futurystycznym miastem pełnym robotów i technologii, które znamy z powieści i filmów science fiction.

Ibn Salman marzy o tym, aby ze sztucznych chmur padał deszcz, a co wieczór nad głowami mieszkańców zapalał się sztuczny księżyc. A to tylko te najbardziej szalone pomysły księcia. W ramach systemu komunikacji miejskiej powstanie flota latających taksówek, o bezpieczeństwo zadba zintegrowany system inteligentnego monitoringu wykorzystujący kamery CCTV oraz drony, zaś centrum kulinarne miasta ma charakteryzować się największym zagęszczeniem restauracji z gwiazdkami Michelin. Poza tym w szkołach mają nauczać hologramy, a na jednej z wysp wzorowanej na Parku Jurajskim spotkamy robotyczne dinozaury.

Po raz pierwszy o tym futurystycznym projekcie usłyszeliśmy w 2017 roku, podczas konferencji Future Investment Initiative w Rijadzie. Wówczas Ibn Salman nazwał Neom miejscem dla marzycieli i zapewniał, że ściągnie do Arabii Saudyjskiej najwybitniejszych projektantów i wizjonerów, którzy pomogą wznieść to futurystyczne miasto.

Projekt Neom wydaje się szalony i być może nie uda się w pełni zrealizować wizji Ibn Salmana. Książę jest jednak zdeterminowany i zrobi wszystko, aby dopiąć swego. Powstanie megalopolis jest częścią planu Vision 2030, który ma uniezależnić Arabię Saudyjską od paliw kopalnych, które są obecnie największym motorem napędowym saudyjskiej gospodarki.

Źródło: Business Insider Polska / Zdjęcie: Pixabay

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV