Microsoft otrzyma zgodę KE na przejęcie Activision Blizzard?
Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft jest mocno analizowaną i krytykowaną fuzją. Od ponad roku urzędnicy w USA, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przyglądają się, jak wpłynie ona na rynek gier wideo.
Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft jest mocno analizowaną i krytykowaną fuzją. Od ponad roku urzędnicy w USA, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przyglądają się, jak wpłynie ona na rynek gier wideo.
Źródła agencji Reutersa w Komisja Europejskiej twierdzą, że agencja kontrolna prawdopodobnie nie będzie wymagać od Microsoftu pozbycia się jakichkolwiek aktywów w celu dostania zgody na przejęcie Activision Blizzard King za 69 miliardów dolarów. Decyzja ta pozwoliłaby Microsoftowi zbliżyć się do finalizacji przejęcia będącego od czasu ogłoszenia w styczniu 2022 na celowniku amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC), brytyjskiego Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA) i Komisji Europejskiej.
Według raportu, KE pozwoliłaby Microsoftowi rozwiać wszelkie obawy regulacyjne poprzez zapewnienie długoterminowych umów licencyjnych konkurencyjnym firmom i platformom. Ruch ten złagodziłby obawy antymonopolowe związane z fuzją, która początkowo wywołała lęk przed potencjalnym ograniczeniem dostępu do udanych, międzyplatformowych tytułów, takich jak Call of Duty. Prawo antymonopolowe to przepisy wprowadzone i egzekwowane przez agencje regulujące rynki w celu zapobiegania monopolizacji lub próbom monopolizacji przez jeden podmiot lub dostawcę usług.
Microsoft już wcześniej stwierdził, że nie ustąpi wobec nacisków wzywających do sprzedaży franczyzy Call of Duty. W zeszłym miesiącu prezes Microsoftu, Brad Smith, poruszył tę kwestię w rozmowie z regulatorami Unii Europejskiej, stwierdzając, że nie jest „...wykonalne ani realistyczne myślenie, że jedna gra lub jeden kawałek może zostać wyodrębniony z reszty”. Smith powołał się na 20-letnią dominację Sony jako lidera na rynku konsol, argumentując, że blokowanie fuzji Microsoftu przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego i tylko wzmocniłoby kontrolę Sony nad rynkiem UE.
Microsoft głośno mówił też o tym, że zamierza utrzymać konkurencję na rynku i rozwiązać problemy regulacyjne poprzez współpracę z innymi graczami na rynku. Rzecznik Microsoftu powiedział agencji Reuters, że „...zobowiązanie do przyznania długoterminowego, 100% równego dostępu dla Sony, Steam, NVIDIA i innych zachowuje korzyści z umowy dla graczy i deweloperów oraz zwiększa konkurencję na rynku.”
Ominięcie wątpliwości regulacyjnych KE to tylko jedna bitwa w wielofrontowej wojnie Microsoftu. W grudniu 2022 roku FTC złożyła pozew przeciwko gigantowi z Redmond, powołując się na możliwość degradacji przez Microsoft funkcji Activision w sposób szkodliwy zarówno dla konkurentów, jak i konsumentów. Microsoft ma również do czynienia z dochodzeniami brytyjskiego CMA, który stwierdził, że fuzja może prowadzić do obaw o zachwianie konkurencyjności pomiędzy firmami zajmującymi się sprzętem i oprogramowaniem. Microsoft publicznie oddalił poprzednią decyzję CMA, twierdząc w zamian, że CMA oparł się „na samozachowawczych oświadczeniach Sony” i przyjął skargi japońskiej firmy bez „odpowiedniego poziomu krytycznego namysłu”.
Źródło: Opracowanie własne/TechSpot
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat