Minecraft przenosi się do rzeczywistości rozszerzonej

Microsoft marzy o tym, aby technologia AR odmieniła świat cyfrowej rozrywki. I ma pomysł, jak to zrobić. Pomoże jej w tym Minecraft.

Microsoft marzy o tym, aby technologia AR odmieniła świat cyfrowej rozrywki. I ma pomysł, jak to zrobić. Pomoże jej w tym Minecraft.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Dziesięciolecie istnienia Minecrafta firma Microsoft postanowiła uczcić w huczny sposób – wypuszczając na rynek grę wykorzystującą rzeczywistość rozszerzoną. Nie jest to jednak kolejny projekt na miarę Pokemon GO, a coś znacznie bardziej zaawansowanego. Minecraft Earth przypomina doświadczenie MMO, w którym gracze z całego globu będą wspólnymi siłami zabudowywać świat pikselowymi klockami.

Minecraft Earth wynosi rzeczywistość rozszerzoną na nowy poziom. W Pokemon GO cyfrowe stworki pojawiały się w losowych miejscach na mapie i widział je wyłącznie gracz, który je łapał. W nowym Minecrafcie będzie działać to zgoła inaczej. Budowle, które wzniesiemy, będą widoczne dla wszystkich graczy. A to oznacza, że planszą będzie cała powierzchnia naszej planety. Albo przynajmniej te jej fragmenty, w których będziesz mieć dostęp do internetu.

Brzmi dość nieprawdopodobnie i jeśli Microsoftowi naprawdę uda się zamienić całą ziemię w pole gry, może dokonać niemożliwego – udowodnić niedowiarkom, że granie w AR rzeczywiście ma sens. Zwłaszcza że Minecraft Earth pozwoli wejść w interakcję z innymi osobami i wspólnie wznosić wirtualne budowle. Ponadto będziemy mogli zwiedzić je w ich naturalnym rozmiarze. Zupełnie tak, jakbyśmy weszli do gry, która rozpalała serca dzieciaków przez ostatnie dziesięciolecie. A przy okazji odeprzemy atak potworów, które będą czyhać na nasze życie.

Dziennikarze serwisu Engadget, którzy mieli już okazję zagrać w nowego Minecrafta we wczesnej wersji, twierdzą, że jest równie wciągający, co oryginalna produkcja. A przy okazji znacznie lepiej wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną niż jakakolwiek gra AR, która dotychczas pojawiła się na rynku.

Microsoft poinformował, że zamknięte betatesty Minecraft Earth wystartują latem tego roku. Będą mogli zgłosić się do nich użytkownicy urządzeń z iOS-em oraz Androidem, którzy ukończyli 18 lat. Podejrzewam, że bardzo szybko liczba chętnych osiągnie krytyczną wartość i wolne miejsca dla testerów zapełnią się błyskawicznie.

Źródło: Engadget / Zdjęcie: Microsoft

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV