Nagrodzona Bookerem powieść Marlona Jamesa już w Polsce
Właśnie do księgarń trafia przekład jednej z najgłośniejszych książek ostatnich lat, czyli Krótkiej historii siedmiu zabójstw jamajskiego pisarza Marlona Jamesa.
Właśnie do księgarń trafia przekład jednej z najgłośniejszych książek ostatnich lat, czyli Krótkiej historii siedmiu zabójstw jamajskiego pisarza Marlona Jamesa.
Powieść Marlona Jamesa rozpoczyna się na Jamajce, w 1976 roku, kiedy to siedmiu uzbrojonych w karabiny maszynowe gangsterów szturmuje dom Boba Marleya. Gwiazda reggae przeżyje, ale napastnicy nigdy nie zostaną pojmani… To wydarzenie staje się punktem wyjściowym dla A Brief History of Seven Killings. A dalej w opowieści znajdzie się miejsce dla dzieci slumsów, baronów narkotykowych, dziennikarzy, prostytutek, gangsterów, a nawet agentów CIA i duchów.
Fabuła książki rozciągnięta jest na blisko trzy dekady, a autor wykorzystuje elementy thrillera politycznego, biografii czy powieści obyczajowej. Marlon James odmalowuje barwnie i pięknym językiem mroczną stronę Jamajki, nie zapominając przy tym o wszechobecnym reggae.
Decyzję o przyznaniu A Brief History of Seven Killings prestiżowej nagrody Man Booker Prize jury podjęło jednomyślnie, w niespełna dwie godziny. Stacja HBO już pracuje nad serialem będącym ekranizacją książki Jamajczyka.
Poniżej krótki fragment powieści Jamesa:
Umarli nigdy nie przestają gadać. Może dlatego, że śmierć to nie śmierć, tylko raczej coś w rodzaju siedzenia w kozie. Wiemy, skąd przyszliśmy, i ciągle stamtąd wracamy. Wiemy, dokąd idziemy, chociaż nigdy nie docieramy do celu, po prostu jesteśmy martwi. Martwi. Brzmi to jak wyrok; to nie jest czasownik. Spotykamy ludzi nieżyjących dłużej niż my, snują się bez przerwy, ale zmierzają donikąd, słyszymy, jak wyją i syczą, bo wszyscy jesteśmy duchami, bo wszyscy uważamy się za duchy, ale rzecz w tym, że nie żyjemy. Że jesteśmy duchami, które wślizgują się w inne duchy. Czasem kobieta wślizgnie się w mężczyznę i zawodzi, jakby na wspomnienie stosunku. Jęczą i lamentują głośno, lecz brzmi to jak szelest zza okna albo szmer pod łóżkiem i wtedy małe dzieci myślą, że kryje się tam potwór. Umarli uwielbiają leżeć pod żywymi z trzech powodów: 1) najczęściej i tak leżymy, 2) łóżko od spodu wygląda jak wieko trumny, 3) wyżej jest ciało, ludzkie ciało, w które możemy się wślizgnąć i przybrać na wadze, słuchamy wtedy bicia serca i patrzymy na pompowaną krew, słyszymy szmer w nosie, gdy płuca tłoczą powietrze, i zazdrościmy nawet najbardziej ulotnego tchnienia. Trumien w ogóle nie pamiętam. Trumien w ogóle nie pamiętam.
Książka ukazała się w twardej oprawie, liczy 712 stron i kosztuje 59,90 zł.
Źródło: Wydawnictwo Literackie / fot. Wydawnictwo Literackie
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1961, kończy 63 lat
ur. 1959, kończy 65 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1962, kończy 62 lat