Przeczytaj w weekend

Najlepsze animacje w historii wg Rotten Tomatoes. Disney vs. Ghibli - Król Lew przegrywa

Rotten Tomatoes wybrało najlepsze animacje w historii. Król Lew tym razem musiał uznać wyższość innego filmu, a Disney i studio Ghibli zacięcie walczyły o czołowe miejsca.

Rotten Tomatoes wybrało najlepsze animacje w historii. Król Lew tym razem musiał uznać wyższość innego filmu, a Disney i studio Ghibli zacięcie walczyły o czołowe miejsca.

Przyszła pora na kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy Wam najlepsze produkcje wszech czasów wybierane przez serwis Rotten Tomatoes. Po najlepszych filmach i serialach superbohaterskich, najlepszych filmach science fiction, najlepszych horrorach i najlepszych komediach romantycznych, tym razem zestawienie zawiera najlepsze filmy animowane w historii. Członkowie naszej redakcji zwracają uwagę, że przynajmniej jeśli chodzi o czołowe pozycje wybory dziennikarzy wydają się całkiem zasadne - pojedynek Disneya i japońskiego studia Ghibli był zacięty. 

Warto w tym miejscu podkreślić, że najlepsze animacje nie zostały uszeregowane według specjalnej formuły matematycznej opartej na liczbie recenzji czy procentowym wskaźniku innych produkcji wypuszczanych do kin w podobnym okresie. Pracownicy Rotten Tomatoes wzięli za to pod uwagę wydźwięk wszystkich opinii, trafianie na inne listy z serii "best of" i rozumiany subiektywnie "wpływ kulturowy". To właśnie dlatego w pierwszej 100-tce zestawienia znalazły się animacje, które w serwisie nie uzyskały nawet tzw. certyfikatu świeżości (przynajmniej 60% pozytywnych recenzji). 

Na pozycje od 100. do 61. trafiły choćby tworzony m.in. przez Polaków Twój Vincent, Ralph Demolka czy Zakochany kundel z 1955 roku. Zwraca uwagę, że już w tej części zestawienia da się zauważyć wyważenie pomiędzy klasycznymi a bardziej współczesnymi animacjami. 

Najlepsze animacje w historii wg Rotten Tomatoes - miejsca od 100. do 61.

Pierwsza wielka niespodzianka czeka na nas na samym początku kolejnej części rankingu, obejmującej pozycje od 60. do 31. Relatywnie nisko uplasowała się więc niezwykle ważna w świecie filmów animowanych Kraina lodu czy klasyczne Fantazja lub 101 dalmatyńczyków. Spójrzcie sami.

Najlepsze animacje w historii wg Rotten Tomatoes - miejsca od 60. do 31.

Czołówkę listy, obejmującą pozycje od 30. do 1., rozpoczyna doskonale Wam znany Fantastyczny Pan Lis. Ciekawie prezentuje się jednak przede wszystkim pojedynek animacji japońskich z amerykańskimi. Walka o pierwsze miejsce była naprawdę zażarta, a Król Lew tym razem nie został obwołany najlepszym filmem animowanym w historii. 

Najlepsze animacje w historii wg Rotten Tomatoes - miejsca od 30. do 1.

Źródło: Rotten Tomatoes / zdjęcie główne: Warner Bros./Ghibli/Toho/Pixar/Disney

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV