Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Nanoroboty rodem z filmów dostarczą lekarstwo poprzez gałki oczne

Naukowcy pracują nad stworzeniem miniaturowych robotów, które będą w stanie dostarczyć lekarstwa do trudno dostępnych miejsc w naszym organizmie. 

Deus Ex: Rozłam ludzkości, Nexus, Andromeda czy Ja, Robot. W popkulturze temat nanorobotów penetrujących ludzkie ciało poruszano wielokrotnie. Te miniaturowe maszyny miały być zdolne do przenikania do najgłębszych tkanek ludzkiego ciała i ich leczenia. Naukowcy od dawna marzą o wdrożeniu takiej technologii do użytku i wiele wskazuje na to, że za kilka lat mogą dopiąć swego.

Stworzenie samych nanorobotów wyposażonych w ładunek z lekiem, nie będzie aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Prawdziwym wyzwaniem będzie dostarczenie ich do miejsca, w którym zrealizują swoją misję. I o ile przemieszczanie robotów wzdłuż krwiobiegu nie powinno stanowić większego problemu, to gęste tkanki do niedawna stanowiły dla nich barierę nie do przekroczenia. Za każdym razem gdy naukowcy testowali je w takim środowisku, nieodwracalnie uszkadzali tkanki.

Zespół badaczy z Max Planck Institute for Intelligent Systems w Stuttgardzie opracował nanoroboty w kształcie śmigła, które są 200-krotnie cieńsze od ludzkiego włosa. Ich niewielki rozmiar i nietypowa struktura sprawiają, że mogą przecisnąć się przez gęste tkanki bez ich uszkadzania. Naukowcy wykorzystali w roli środowiska testowego świńskie oko. Okazało się, że mogą bez problemu sterować robotami wykorzystując pole magnetyczne. Swoje badania opisali na łamach magazynu Science Advances.

-
-

Podczas eksperymentu naukowcy przetransportowali kilkadziesiąt nanorobotów bezpośrednio do siatkówki, gdzie mogłyby rozpocząć swoją pracę. Badacze liczą na to, że dzięki tej technologii uda się w przyszłości przesyłać leki nawet do najgłębiej ukrytych tkanek. Pozwoli to zaaplikować je dokładnie tam, gdzie są potrzebne.

Oto i nasza wizja. Marzy nam się, aby wykorzystywać nanośmigła jako narzędzie do minimalnie inwazyjnego leczenia wszelkich rodzajów chorób, gdzie problemem może okazać się dotarcie do narządów otoczonych gęstą tkanką. W niedalekiej przyszłości będziemy w stanie wyposażyć je w leki – powiedział Tian Qiu, jeden z naukowców biorących udział w eksperymencie.

Ray Kurzweil, amerykański inżynier i wizjoner, stwierdził, że do 2030 roku nanoroboty wejdą do powszechnego użytku w branży medycznej. I jeśli prace stuttgarckiego zespołu pójdą w dobrym kierunku, jego marzenie może zrealizować się znacznie szybciej, niż przypuszczał. Nanity z filmów, gier i książek wkrótce przestaną być wyłącznie domeną science fiction.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: Materiały prasowe

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
-

Oto zdjęcie, dzięki któremu Gal Gadot…

Zack Snyder i Gal Gadot rzucili nowe światło na to, w jaki sposób aktorka otrzymała…

Wiktor Fisz
-

Pokonał mumię, zniknął i wraca jako…

Kiedyś młody bóg – adonis rozkochujący kobiety jednym spojrzeniem. Dzisiaj wykonawca charakterystyczny, zaskakujący widzów i…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny marzec. Nowe seriale i filmy na marzec 2019 to…

Piotr Piskozub
-

Netflix – co jest prawdziwym powodem…

Portal Hollywood Reporter rzucił nowe światło na umowę firm Netflix i Disney związaną z emisją…

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – Iron Man i…

Odbyły się w Stanach Zjednoczonych pierwsze pokazy prasowe filmu Kapitan Marvel. Ile jest scen po…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.