Nanoroboty rodem z filmów dostarczą lekarstwo poprzez gałki oczne

Naukowcy pracują nad stworzeniem miniaturowych robotów, które będą w stanie dostarczyć lekarstwa do trudno dostępnych miejsc w naszym organizmie. 

Naukowcy pracują nad stworzeniem miniaturowych robotów, które będą w stanie dostarczyć lekarstwa do trudno dostępnych miejsc w naszym organizmie. 

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  medycyna 

Deus Ex: Rozłam Ludzkości, Nexus, Andromeda czy Ja, robot. W popkulturze temat nanorobotów penetrujących ludzkie ciało poruszano wielokrotnie. Te miniaturowe maszyny miały być zdolne do przenikania do najgłębszych tkanek ludzkiego ciała i ich leczenia. Naukowcy od dawna marzą o wdrożeniu takiej technologii do użytku i wiele wskazuje na to, że za kilka lat mogą dopiąć swego.

Stworzenie samych nanorobotów wyposażonych w ładunek z lekiem, nie będzie aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Prawdziwym wyzwaniem będzie dostarczenie ich do miejsca, w którym zrealizują swoją misję. I o ile przemieszczanie robotów wzdłuż krwiobiegu nie powinno stanowić większego problemu, to gęste tkanki do niedawna stanowiły dla nich barierę nie do przekroczenia. Za każdym razem gdy naukowcy testowali je w takim środowisku, nieodwracalnie uszkadzali tkanki.

Zespół badaczy z Max Planck Institute for Intelligent Systems w Stuttgardzie opracował nanoroboty w kształcie śmigła, które są 200-krotnie cieńsze od ludzkiego włosa. Ich niewielki rozmiar i nietypowa struktura sprawiają, że mogą przecisnąć się przez gęste tkanki bez ich uszkadzania. Naukowcy wykorzystali w roli środowiska testowego świńskie oko. Okazało się, że mogą bez problemu sterować robotami wykorzystując pole magnetyczne. Swoje badania opisali na łamach magazynu Science Advances.

Podczas eksperymentu naukowcy przetransportowali kilkadziesiąt nanorobotów bezpośrednio do siatkówki, gdzie mogłyby rozpocząć swoją pracę. Badacze liczą na to, że dzięki tej technologii uda się w przyszłości przesyłać leki nawet do najgłębiej ukrytych tkanek. Pozwoli to zaaplikować je dokładnie tam, gdzie są potrzebne.

Oto i nasza wizja. Marzy nam się, aby wykorzystywać nanośmigła jako narzędzie do minimalnie inwazyjnego leczenia wszelkich rodzajów chorób, gdzie problemem może okazać się dotarcie do narządów otoczonych gęstą tkanką. W niedalekiej przyszłości będziemy w stanie wyposażyć je w leki - powiedział Tian Qiu, jeden z naukowców biorących udział w eksperymencie.

Ray Kurzweil, amerykański inżynier i wizjoner, stwierdził, że do 2030 roku nanoroboty wejdą do powszechnego użytku w branży medycznej. I jeśli prace stuttgarckiego zespołu pójdą w dobrym kierunku, jego marzenie może zrealizować się znacznie szybciej, niż przypuszczał. Nanity z filmów, gier i książek wkrótce przestaną być wyłącznie domeną science fiction.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: Materiały prasowe

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV