Chińczycy zainspirowali się Terminatorem i stworzyli płynne roboty

Kiedy naukowcy chwalą się, że stworzyli roboty przypominające te z filmów o zabójczych maszynach, zazwyczaj nie jest to dobra informacja. Na szczęście te z Soochow University nie zrobią nam krzywdy.

Kiedy naukowcy chwalą się, że stworzyli roboty przypominające te z filmów o zabójczych maszynach, zazwyczaj nie jest to dobra informacja. Na szczęście te z Soochow University nie zrobią nam krzywdy.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  nauka 

Zespół naukowców z Soochow University, prowadzony przez profesora robotyki, Li Xiangpenga, dokonał ciekawego eksperymentu. Inżynierom udało się skonstruować roboty przypominające T-1000 z filmu Terminator 2: Dzień sądu. Podobnie jak ich kinowy odpowiednik, wykonano je z płynnego metalu, który może zmieniać swój kształt.

Roboty opracowane przez chińsko-australijski zespół nie są jednak tak wszechstronne jak filmowy T-1000. Maszyny składają się tylko i wyłącznie z trzech elementów: plastikowego koła, kropel płynnego galu oraz zminiaturyzowanej baterii litowej. W wyniku napięcia generowanego przez baterię zmienia się środek ciężkości płynnego metalu, co skutkuje kręceniem się tego "robota" w jedną bądź drugą stronę.

Wydaje nam się, że płynny metal mógłby pomóc w stworzeniu samokonfigurowalnych robotów, które potrafiłyby zmieniać swój kształt. O stworzeniu elastycznych robotów podobnych do T-1000 myślę od momentu, w którym obejrzałem ten film jako 10-latek - powiedział w wywiadzie dla scmp.com Li Xiangpenga.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mamy tu do czynienia z absolutnie nieprzydatnym eksperymentem. Ale Li Xiangpenga twierdzi, że ta technologia może pomóc nam w skonstruowaniu maszyn funkcjonujących podobnie do T-1000. Roboty te miałyby zmieniać swoje kształty i w ten sposób przystosowywać się do otoczenia, w którym przyjdzie im pracować. Płynny metal pozwoliłby na przykład na skonstruowanie elastycznych maszyn do poszukiwania ofiar trzęsień ziemi w zawalonych budynkach.

Jeśli do tego ma służyć robot inspirowany filmowym T-1000, to raczej nie powinniśmy mieć powodów do obaw.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: Materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV