NASA i DARPA do 2027 roku stworzą nuklearny napęd rakietowy. Rewolucja w podróży na Marsa i eksploracji kosmosu?
NASA wraz z reprezentującą Pentagon agencją DARPA w 2027 roku chcą przetestować silnik rakietowy z reaktorem nuklearno-cieplnym. Dzięki temu podróż na Marsa może być o wiele krótsza.
NASA wraz z reprezentującą Pentagon agencją DARPA w 2027 roku chcą przetestować silnik rakietowy z reaktorem nuklearno-cieplnym. Dzięki temu podróż na Marsa może być o wiele krótsza.
NASA i działająca formalnie pod nadzorem Pentagonu Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (Defense Advanced Research Projects Agency - DARPA) ogłosiły dziś oficjalnie współpracę przy stworzeniu silnika rakietowego z reaktorem nuklearno-cieplnym. Zgodnie z przyjętymi założeniami napęd ma zostać przetestowany w 2027 roku; jeśli całe przedsięwzięcie zakończy się powodzeniem, będzie ono rewolucją dla podróży kosmicznych - na Marsa i w stronę dalszych rejonów Układu Słonecznego.
Na mocy porozumienia pomiędzy agencjami NASA dołączy do rozwijanego przez DARPA od 2 lat projektu DRACO, mającego na celu opracowanie silnika nuklearno-cieplnego. W dokumencie zawarto wyraźny podział ról partnerów; i tak NASA będzie sprawować pieczę nad rozwijaniem i procesem produkcji samego napędu, natomiast DARPA przejmie kontrolę nad budową i dowodzeniem misji NTR, statku kosmicznego poruszającego się dzięki rzeczonemu silnikowi; druga z agencji odpowiada również za proces integracji silnika z pojazdem.
Administrator NASA Bill Nelson i szefująca DARPA Stefanie Tompkins w swoich wypowiedziach podkreślają, że wdrożenie technologii nuklearno-cieplnej w rakietach znacznie skróci czas dostarczania różnorodnych materiałów do baz księżycowych i, nieco później, w transportowaniu ludzi na Marsa. Nelson dodaje, że powodzenie projektu pomoże przestawić cele kierowanej przez niego agencji "z księżycowych na marsjańskie", ostrożnie wspominając także o innych, dalszych obszarach naszego macierzystego układu planetarnego.
Jak działa silnik z napędem nuklearno-cieplnym i jakie są jego zalety?
Silnik rakietowy z napędem nuklearnym ma wielką przewagę nad wykorzystywanymi aktualnie w przemyśle kosmicznym klasycznymi silnikami działającymi dzięki paliwu chemicznemu - jest on przeszło 3-krotnie wydajnieszy i działa o wiele dłużej ze stosunkowo dużą mocą (lot na Marsa z jego zastosowaniem skróciłby się przynajmniej o połowę). Szybsza podróż przekładałaby się z kolei na mniejsze zagrożenie dla wystawionych na działanie promieniowania kosmicznego astronautów, jak również na "odciążenie" rakiet z uwagi na konieczność zabrania ze sobą mniejszej ilości zapasów czy poprawę komfortu psychicznego członków załogi. Warto też zauważyć, że w odróżnieniu od silników chemicznych ten z napędem jądrowym będzie wykorzystywał tylko jedną substancję, która podczas pompowania do reaktora nuklearnego ulegnie podgrzaniu do bardzo wysokiej temperatury. Wydostając się z dyszy jako gaz pod wielkim ciśnieniem da energię potrzebną do podniesienia i utrzymywania w locie rakiety.
Powrót do technologii napędu nuklearnego
W Stanach Zjednoczonych w latach 1955-1972 realizowano wiele projektów związanych z technologią napędu nuklearnego. Jednym z pierwszych był słynny program Orion, którego pomysłodawcy chcieli napędzać rakiety za pomocą detonacji za pojazdami małych ładunków jądrowych. W 1972 roku z powodów geopolitycznych i finansowych zakończono z kolei prace nad przedsięwzięciem NERVA; miało ono na celu opracowanie silnika nuklearnego, dzięki któremu ludzkość wyruszyłaby w załogową misję na Marsa już w 1979 roku.
Źródło: NASA
naEKRANIE Poleca
ReklamaDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1971, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 33 lat
ur. 1973, kończy 52 lat