Naukowcy twierdzą, że to YouTube odpowiada za plagę płaskoziemców

Najnowsze badania przeprowadzone na Texas Tech University dowodzą, że to dzięki YouTube'owi poszerza się grono osób wierzących w teorię płaskiej Ziemi

Najnowsze badania przeprowadzone na Texas Tech University dowodzą, że to dzięki YouTube'owi poszerza się grono osób wierzących w teorię płaskiej Ziemi

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  teoria spiskowa 

Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku, w dobie powszechnych lotów samolotowych, nawigacji GPS oraz programów kosmicznych mieszkańcy wysokorozwiniętych krajów, mimo wielu różnic kulturowych i światopoglądowych, będą w stanie zgodzić się ze stwierdzeniem, że kształt Ziemi z grubsza przypomina kulę. Ci lepiej poinformowani mogliby nawet uściślić to twierdzenie i nazwać Ziemię geoidą. Tymczasem z roku na rok coraz częściej słyszy się o buntownikach, którzy próbują przekonać nas, że Ziemia jest płaska, a twierdzenia o jej kulistości to spisek NASA. Skąd biorą się takie absurdalne pomysły?

Asheley Landrum ma na to pytanie prostą odpowiedź: z YouTube'a. Badaczka z Texas Tech University postanowiła przebadać źródła popularności tej konkretnej teorii spiskowej i doszła do wniosku, że gdyby nie niesławne filmy z żółtymi napisami, szybko zapomnielibyśmy o płaskoziemcach, a ich teorie na dobre zaginęły w czeluściach internetu.

Landrum przeprowadziła wywiady z 30 osobami, które uwierzyły w dogmat o płaskiej ziemi. Badania wykonała podczas największej na świecie konferencji płaskoziemców, która odbyła się w Rayleigh w Północnej Karolinie w 2018 roku. Co ciekawe, aż 29 osób przyznało, że nigdy nie rozważało tej teorii do momentu zapoznania się z filmami na YouTubie. Większość z ankietowanych wyjawiła, że natrafiła na tę teorię w podpowiedziach do materiałów prezentujących inne teorie spiskowe dotyczące np. zamachów z 11 września czy lądowania na Księżycu.

A skąd przekonanie o płaskiej Ziemi zrodziło się w umyśle ostatniego ankietowanego? Czy doszedł do tego drogą dedukcji? Nic bardziej mylnego - tego rodzynka przekonali członkowie rodziny, którzy o płaskiej Ziemi usłyszeli na... YouTubie, a jakże.

Na problem nadmiernej ekspozycji teorii spiskowych zwracają uwagę nie tylko naukowcy. Dostrzegli go także pracownicy Google, którzy zapowiedzieli, że zmodyfikują algorytmy dobierania treści tak, aby nie promowały nadmiernie filmów, które mogą wprowadzać odbiorców w błąd. Za kilka lat okaże się, czy ta krucjata przeciwko płaskoziemcom zakończy się sukcesem.

Źródło: Engadget / Zdjęcie: Pixabay

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV