Przeczytaj w weekend

Nvidia zaprezentowała kartę RTX 2060

Na premierę tej karty czekało wielu pecetowych graczy. W końcu jest, podczas targów CES w Las Vegas firma Nvidia zaprezentowała następcę GTX-a 1060.

Na premierę tej karty czekało wielu pecetowych graczy. W końcu jest, podczas targów CES w Las Vegas firma Nvidia zaprezentowała następcę GTX-a 1060.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  RTX 

Można zachwycać się najszybszymi podzespołami komputerowymi na rynku, ale to nie one królują wśród graczy. Owszem, wyznaczają pewien ideał, do którego próbują dążyć twórcy gier, ale największy potencjał tkwi w urządzeniach ze średniej półki cenowej. Do niedawna to GTX 1060 była królową gamingowych kart graficznych, przyciągając do siebie największe grono graczy. Wkrótce może zostać zdetronizowana. Podczas targów w Las Vegas firma Nvidia zaprezentowała jej następcę, model RTX 2060.

Na temat możliwości tej karty spekulowano od dawna i wiele wskazuje na to, że może być lepsza, niż się spodziewaliśmy. Według producenta jest o 60 procent wydajniejsza niż GTX 1060 i lepiej sprawuje się w grach niż GTX 1070 Ti. To akurat nie powinno nikogo dziwić, w końcu po to wydaje się nową kartę graficzną, aby zaoferowała większą moc obliczeniową niż jej poprzedniczka. Miłym zaskoczeniem jest za to obecność rdzeni RT, które pozwolą grać z włączonym ray tracingiem.

Początkowo spekulowano, że w karcie zabraknie obsługi RT i skorzystają z niej wyłącznie posiadacze RTX-a 2070 i wyższych modeli. Tymczasem już 2060 umożliwi korzystanie z tego rozwiązania. Dzięki temu z nową technologią będzie mogło zapoznać się znacznie szersze grono graczy. Zwłaszcza że model RTX 2060 jest znacznie tańszy od kart zaprezentowanych pod koniec wakacji - w Polsce zapłacimy za niego 1619 zł, a do sprzedaży trafi 15 stycznia.

Nvidia zapewnia, że RTX 2060 pozwoli grać w Battlefield V z włączonym ray tracingiem przy 60 klatkach na sekundę (prawdopodobnie w 1080p). Ma to być możliwe dzięki zastosowaniu funkcji DLSS, wykorzystującej technologię uczenia maszynowego do zwiększania wydajności gier. Jeśli nie są to wyłącznie marketingowe przechwałki, szykuje nam się dość ciekawa karta.

Źródło: Informacja prasowa

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV