Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Od czego zależy sukces w box office? Ci naukowcy twierdzą, że rozgryźli zagadkę

Grupa angielskich naukowców z Uniwersytetu w Birmingham twierdzi, że rozgryzła zagadkę sukcesu w box office. Jakie filmy mają największe szanse na powodzenie?

O tym, czy dany film osiągnie sukces w box office, decyduje wiele różnych czynników i często trudno przewidzieć, czy produkcja rozbije przysłowiowy bank czy też nie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham postanowili przyjrzeć się dotychczasowym hitom kasowym – w tym celu Ganna Pogrebna, profesor ekonomii behawioralnej, wraz z grupą badaczy przeprowadziła badania na liczbie 6147 produkcji poddanych specjalnemu algorytmowi. Na podstawie wyników posegregowano produkcje w różne grupy i wyodrębniono sześć modeli fabularnych, które zdaniem naukowców mają największe szanse na powodzenie w box office. Oto one:

  • Rags to riches – nieustanne dążenie głównego bohatera do sukcesu, na przykład Skazani na Shawshank
  • Riches to rags – postępujący emocjonalny upadek głównego bohatera, na przykład Psychoza
  • Man in a hole – upadek, a następnie wielkie powstanie bohatera, na przykład Ojciec chrzestny
  • Icarus – powstanie, a następnie upadek bohatera, na przykład Na nabrzeżach
  • Cinderella – powstanie, po którym następuje upadek, po którym ma miejsce kolejne powstanie bohatera, na przykład Babe - świnka z klasą
  • Oedipus – upadek, po którym następuje powstanie, które ponownie kończy się upadkiem, na przykład Wszystko o mojej matce

-
-

Według grupy badaczy, jeśli wytwórni zależy na najwyższych wynikach finansowych, powinna kierować się modelem „Man in a hole”. Średni budżet takiego filmu to 40.5 mln dolarów, a zyski plasują się średnio na 54.9 mln dolarów. Jeżeli wytwórni zależy na jeszcze lepszych wynikach, wówczas należy miksować ze sobą poszczególne modele.

Wśród ciekawostek, jakie wyodrębnili badacze, są również następujące wskazówki – najlepszym modelem dla kina biograficznego jest model „Rags to riches” (jednocześnie jest to najgorszy wybór dla twórców thrillerów). Twórcy komedii powinni natomiast unikać modelu „Riches to rags”, ponieważ przyniesie on najmniejsze korzyści dla fabuły.

Badacze wyrażają nadzieję, że ich praca zwiększy świadomość wytwórni filmowych i przełoży się na kolejne sukcesy kasowe.

Źródło: theplaylist.net / zdjęcie główne: materiały prasowe

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
-

Oto zdjęcie, dzięki któremu Gal Gadot…

Zack Snyder i Gal Gadot rzucili nowe światło na to, w jaki sposób aktorka otrzymała…

Wiktor Fisz
-

Pokonał mumię, zniknął i wraca jako…

Kiedyś młody bóg – adonis rozkochujący kobiety jednym spojrzeniem. Dzisiaj wykonawca charakterystyczny, zaskakujący widzów i…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny marzec. Nowe seriale i filmy na marzec 2019 to…

Piotr Piskozub
-

Netflix – co jest prawdziwym powodem…

Portal Hollywood Reporter rzucił nowe światło na umowę firm Netflix i Disney związaną z emisją…

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – Iron Man i…

Odbyły się w Stanach Zjednoczonych pierwsze pokazy prasowe filmu Kapitan Marvel. Ile jest scen po…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.