Ogłoszono laureatów Paszportów Polityki 2016
Podczas wczorajszej gali ogłoszono zdobywców tegorocznej edycji Paszportów Polityki. Wyróżnienia przyznano w kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna i popularna oraz kultura cyfrowa.
Podczas wczorajszej gali ogłoszono zdobywców tegorocznej edycji Paszportów Polityki. Wyróżnienia przyznano w kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna i popularna oraz kultura cyfrowa.
Paszporty Polityki to ustanowiona w 1993 roku nagroda przyznawana przez tygodnik Polityka twórcom, którzy swoją działalnością wywierają wpływ na Polską kulturę i wyznaczają nowe trendy.
W 2016 roku przyznawano Paszporty Polityki w siedmiu kategoriach. Zwycięzcy były wyłaniani spośród nominowanych wcześniej kandydatur (po trzy na każdą kategorię). Oto laureaci:
Film: Jan P. Matuszyński
Nagrodę otrzymał za Ostatnia rodzina, najdojrzalszy artystycznie debiut ostatnich sezonów. Za twórcze poszerzenie formuły kina biograficznego oraz perfekcyjną współpracę z aktorami, której rezultatem stały się wybitne kreacje odtwórców głównych ról.
Pozostali nominowani: Bartosz M. Kowalski, Tomasz Wasilewski
Teatr: Anna Smolar
Nagrodę otrzymała za teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines. Za konsekwentne poszerzanie teatralnego pola oraz chęć i umiejętność dialogowania z każdym odbiorcą.
Pozostali nominowani: Agata Duda-Gracz, Paweł Sakowicz
Literatura: Natalia Fiedorczuk-Cieślak
Za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce Jak pokochać centra handlowe.
Pozostali nominowani: Stanisław Łubieński, Zośka Papużanka
Sztuki wizualne: Daniel Rycharski
Za intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością. Za nadanie całkiem nowego sensu terminowi „sztuka wiejska”.
Pozostali nominowani: Alicja Bielawska, Roman Stańczak
Muzyka poważna: Marzena Diakun
Za konsekwentny i błyskotliwy rozwój osobowości i kariery dyrygenckiej mimo wszelkich trudności oraz za świetną interpretację partytury wykonanej we Wrocławiu Zagubionej autostrady Olgi Neuwirth.
Pozostali nominowani: Krzysztof Bączyk, Łukasz Dyczko
Muzyka popularna: Wacław Zimpel
Za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne.
Pozostali nominowani: Taco Hemingway i Rumak, Raphael Rogiński
Kultura cyfrowa: Michał Staniszewski
Za konsekwencję w badaniu granic cyfrowego medium. Za artystyczną dojrzałość Bound, doświadczenia, które jak dotąd najpełniej uzmysławia potencjał nowej przestrzeni twórczej – wirtualnej rzeczywistości.
Pozostali nominowani: 11 bit studios, Piotr Iwanicki (Superhot Team)
Ponadto specjalnym wyróżnieniem Kreatora Kultury wyróżniony został Jan „Ptaszyn” Wróblewski za "bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś".
Źródło: Polityka / fot. Polityka
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat