Parlament Europejski zaakceptował dyrektywę w sprawie praw autorskich
Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Ustawa, zwana niekiedy ACTA 2, wchodzi do gry.
Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Ustawa, zwana niekiedy ACTA 2, wchodzi do gry.
26 marca Parlament Europejski postanowił przyjąć dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Celem jej wprowadzenia ma być uregulowanie prasy internetowej, ale krytycy dyrektywy twierdzą, że jej wprowadzenie pośrednio doprowadzi do ocenzurowania internetu.
Z największą krytyką spotykają się dwa artykuły tej dyrektywy: 11 oraz 13. Artykuł 11 ma za zadanie wymusić na właścicielach stron internetowych respektowanie praw autorskich. Wymusza na administratorach uzyskanie licencji na udostępnianie nawet fragmentów materiałów pochodzących z innych witryn. Regulacja uderzy m.in. w strony agregujące informacje z sieci, na przykład Google News, z tego powodu niektórzy nazywają ją podatkiem od linków. Nie oznacza to, że wprowadzenie w życie dyrektywy uniemożliwi internautom dzielenie się linkami – w świetle nowego prawa samo linkowanie do materiałów objętych prawem autorskim wciąż będzie legalne.
Artykuł 13 nakłada z kolei na administratorów stron internetowych odpowiedzialność za treści publikowane przez użytkowników i dbanie. Oznacza to, że po wprowadzeniu dyrektywy to moderatorzy będą musieli pilnować, czy w komentarzach nikt bezprawnie nie udostępnia treści objętych prawem autorskim. Jeśli użytkownik dopuści się takiego wykroczenia, to właściciel witryny a nie sprawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Krytycy dyrektywy zarzucają urzędnikom, że wprowadzone przez nich prawo może doprowadzić do ocenzurowania sieci i wyeliminowania z rynku podmiotów, które utrzymują się m.in. ze swojej obecności w agregatorach treści. Ale Artykuł 11 nie sprawia, że funkcjonowanie takich witryn staje się automatycznie nielegalne. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydawcy udostępniali Google swoje materiały w ramach darmowej licencji. I prawdopodobnie spore grono wydawców zdecyduje się na taki krok, aby dalej pojawiać się w wynikach wyszukiwania Google News. W końcu to wyszukiwarki w dużej mierze odpowiadają za ruch na witrynach internetowych. Zrezygnowanie z udzielenia licencji Google'owi będzie po prostu nieopłacalne.
Źródło: Zdjęcie: Pixabay
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1985, kończy 39 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1956, kończy 68 lat