PlayStation 5 będzie energooszczędną konsolą

Konsole to istne pożeracze prądu, które pochłaniają wiele energii nawet w trybie spoczynku. W trosce o ekologię Sony postanowiło zająć się tym problemem.

Konsole to istne pożeracze prądu, które pochłaniają wiele energii nawet w trybie spoczynku. W trosce o ekologię Sony postanowiło zająć się tym problemem.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  playstation 

Konsole nie bez powodu lubią się grzać. Aby uruchomić na tak małym sprzęcie tytuły pokroju WRC 8 The Official Game czy Control, potrzeba masy energii. Niestety, konsole pobierają jej mnóstwo nie tylko wtedy, kiedy tego potrzebują, jej zużycie jest stosunkowo wysokie także wtedy, kiedy zatrzymamy rozgrywkę.

Na szczęście użytkownicy PlayStation następnej generacji będą mogli skorzystać z nowej opcji oszczędzania energii. Po jej aktywacji konsola pobierze znacznie mniej prądu w trybie wstrzymania niż jej poprzedniczka. O wprowadzeniu tej funkcji przedstawiciele Sony poinformowali na swoim blogu firmowym:

Jest mi niezmiernie miło zapowiedzieć, że następna generacja konsoli PlayStation będzie mogła pobierać znacznie mniej energii po zatrzymaniu rozgrywki niż PS4. Szacujemy, że uda nam się osiągnąć wartość ok. 0,5 W. Jeśli wyłącznie milion użytkowników włączy tę opcję, pozwoli nam to zaoszczędzić tyle energii, ile średnio zużywa 1000 amerykańskich gospodarstw domowych.

W komunikacie nie wspomniano, o jakim przedziale czasowym mowa w kontekście tej oszczędności, ale trzeba przyznać, że zysk energetyczny naprawdę robi wrażenie. Według raportu opublikowanego w 2014 roku przez ekspertów z Natural Resources Defense Council konsola PS4 zużywała w trybie wstrzymania średnio 8,5 W energii, a w trakcie rozgrywki – ok. 137 W.

Jeśli włączenie trybu oszczędnego nie odbije się na jakości rozgrywki, a gracze chętnie będą korzystać z tej funkcji, Sony może zrobić coś dobrego dla ekologii i znacząco obniżyć koszty energetyczne nowej generacji konsol.

Źródło: The Verge / Zdjęcie: Sony

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV