Polskie nagrody Misie 2018 – poznaj laureatów drugiej edycji
Misie to nowe polskie nagrody przyznawane najciekawszym produkcjom w kulturze popularnej. Oto laureaci drugiej edycji.
Misie to nowe polskie nagrody przyznawane najciekawszym produkcjom w kulturze popularnej. Oto laureaci drugiej edycji.
Misie to nowe nagrody przyznawane przez Popkulturową Akademię Wszystkiego, w skład której wchodzą dziennikarze, krytycy, animatorzy kultury i wszyscy inni, którzy angażują się w tworzenie i promowanie polskiej sztuki. Statuetki przyznawane są najlepszym i najciekawszym produkcjom w szeroko pojętej kulturze popularnej. Wyróżniono osiem kategorii, a pod uwagę podczas drugiej edycji brano te utwory, które miały premierę między 1 lipca 2017 a 30 czerwca 2018. Nazwa nagród pochodzi od sformułowania Mi Się Podoba.
Tegoroczna gala odbyła się 14 września 2018 roku w ramach 29. Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Oto lista laureatów wraz z uzasadnieniem werdyktu:
Kategoria ROZBAWIŁO
- Chrystus Narodu - film krótkometrażowy; animacja (reż. Ewa Drzewicka)
za niezwykle trafne przedstawienie aktualnego obrazu naszego kraju, przy wykorzystaniu prostych środków i genialnego poczucia humoru.
Kategoria WZRUSZYŁO
- Zimna wojna - film pełnometrażowy (reż. Paweł Pawlikowski)
za pełną nostalgii opowieść o kraju, którego już nie ma i który wciąż jest w nas. I historię takiej miłości, jakie uwielbiamy oglądać.
Kategoria WSTRZĄSNĘŁO
- Księga wyjścia - książka (autor: Mikołaj Grynberg)
- za oddanie głosu uczestnikom historii i przedstawienie ich osobistych dramatów odzierające z masowej anonimowości wydarzenia marca 68.
Kategoria DZIAŁO SIĘ
- Atak paniki - film pełnometrażowy (reż. Paweł Maślona)
za precyzyjnie nakręcony zegar emocji, którego wskazówki zdają się przyśpieszać w miarę zbliżania się do końca ekranowej historii.
Kategoria NAJLEPSZY BOHATER
- Pan Żarówka z komiksu Pan Żarówka (autor: Wojciech Wawszczyk)
za przejmującą postać, która mimo wszelakich życiowych kłopotów znalazła swoje miejsce w świecie i może być wzorem dla każdego wyśmiewanego dzieciaka.
Kategoria NAJLEPSZA BOHATERKA
- Zula z filmu Zimna wojna (aktorka: Joanna Kulig)
za ostateczny dowód, że może określenie „femme fatale” wywodzi się z Francji, ale w Polsce ma się jeszcze lepiej niż tam. I za kreację, przed która wszyscy padamy na kolana.
Kategoria NAJLEPSZY CZARNY CHARAKTER
- Lech Kaczmarek z filmu Zimna wojna (aktor: Borys Szyc)
za idealne odtworzenie niespecjalnie przerażającego zła, jakie towarzyszyło nam w PRL-u dominując naszą kulturę, sztukę czy wręcz całe społeczeństwo.
Kategoria NAJLEPSZY TWÓRCA
- Paweł Pawlikowski za film Zimna wojna
za pójście za ciosem i stworzenie kolejnej fascynującej i wcale nie czarno-białej opowieści o naszej przeszłości, która poraża swą polskością i uniwersalnością zarazem.
Źródło: informacja prasowa / zdjęcie główne: Łukasz Bąk
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat