Powstały pierwsze żywe roboty
Robotyka wkracza na nowy poziom rozwoju. Naukowcy zaprojektowali biologiczne roboty, które mogą same się naprawiać.
Robotyka wkracza na nowy poziom rozwoju. Naukowcy zaprojektowali biologiczne roboty, które mogą same się naprawiać.
Popkultura od lat raczy nas opowieściami o robotach zdolnych do przeprowadzenia procesu samodzielnej naprawy. Ikonicznym przykładem jest tu niemalże niezniszczalny T-1000 z filmu Terminator 2: Dzień sądu. Świat nauki eksperymentuje z rozwiązaniami, które pozwoliłyby stworzyć taką samoleczącą się maszynę, a jedno z najnowszych odkryć z tej dziedziny może robić wrażenie. Badacze z Uniwersytetu Vermontu zaprezentowali biologicznego robota zdolnego do automatycznej naprawy uszkodzeń strukturalnych.
Odkrycie to nie jest jednoznaczne ze stworzeniem w pełni funkcjonalnej repliki T-1000, choć będzie ważnym krokiem w stronę zbudowania maszyn, które dotychczas znaliśmy wyłącznie z kart książek oraz ekranów filmowych. Roboty zwane xenobotami wykonano z komórek macierzystych Platany szponiastej (Xenopus laevis łac.) i mają mniej niż 1 milimetr długości. Są tak niewielkie, że można wszczepić je do ludzkiego ciała, aby w przyszłości wykonywały zabiegi wewnątrz organizmu. Xenoboty potrafią pływać, chodzić i współpracować ze sobą. Mogą także funkcjonować bez pożywienia przez kilka tygodni i są zdolne do przeprowadzania samodzielnych napraw - po przecięciu powracają do zaprogramowanego kształtu.
Badacze liczą na to, że te nowatorskie organizmy zostaną wykorzystane w przyszłości do zadań, w których nie sprawdzają się tradycyjne roboty. Mogą być wykorzystane do usuwania mikroplastiku z oceanów, odpadów radioaktywnych albo w zabiegach medycznych nowej generacji np. w celu zeskrobywania cholesterolu z wnętrza tętnic.
Źródło: Ubergizmo / Zdjęcie: YouTube: Uniwersytet Vermontu
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat