Prawdopodobnie najpiękniejsza retrokonsola na świecie

Ta rektrokonsola to coś więcej niż kolejne pudełko do odpalania tytułów sprzed lat. To nowoczesna replika telewizorów CRT, do których podpinaliśmy ośmio- i szesnastobitowe konsolki.

Ta rektrokonsola to coś więcej niż kolejne pudełko do odpalania tytułów sprzed lat. To nowoczesna replika telewizorów CRT, do których podpinaliśmy ośmio- i szesnastobitowe konsolki.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  retro 

Na rynku dostępnych jest mnóstwo retrokonsol, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Ale na horyzoncie pojawił się system, który może okazać się bezkonkurencyjny. Yesterday Vision symuluje nie tylko pracę ulubionych sprzętów do grania z minionego wieku, to także imitacja telewizorów, na których wychowały się miliony dzieciaków ery NES-a i SNES-a.

Za projekt Yesterday Vision odpowiada szwedzki artysta Love Hultén, który stwierdził, że do pełnego odtworzenia wrażeń związanych z retrograniem potrzebna jest zarówno odpowiednia konsola, jak i wyświetlacz. Tak powstał 19-calowy monitor 4:3, który symuluje zakrzywioną powierzchnię ekranów CRT. Sprzęt nawiązuje swoją stylistyką do telewizorów w połowy minionego wieku i trzeba przyznać, że wygląda obłędnie. Drewniana konstrukcja jest bardzo estetyczna, a drewniane pokrętło w pełni funkcjonalne - służy do regulacji głośności.

Sercem urządzenia jest mikrokomputer Raspberyy Pi, który ma pełnić rolę emulatora takich konsol jak Atari 2600, NES, SNES, Genesis, NeoGeo, N64 czy PSX. Nie zabrakło tu także złącza HDMI, które pozwoli podpiąć inny sprzęt retro, współczesną konsolę albo laptopa i uruchomić dowolne tytuły na zagiętym wyświetlaczu w rozdzielczości 1280x1024 pikseli. Yesterday Vision ma także moduł Bluetooth, dzięki któremu sparujemy z nim do czterech bezprzewodowych kontrolerów. Klienci mogą nawet poprosić Hulténa, żeby ten wykonał dla nich pady z drewna, albo skonstruował większy monitor na specjalne zamówienie.

Za taką przyjemność trzeba oczywiście słono zapłacić. Yesterday Vision kosztuje 2799 dolarów, a do tej kwoty trzeba doliczyć jeszcze VAT oraz koszty wysyłki.

Źródło: The Verge / Zdjęcie: lovehulten.com

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV