Prawdziwe „RoboCopy” patrolują ulice w Nowym Jorku
Służby mundurowe nie stronią od innowacyjnych technologii. Amerykańscy policjanci postanowili wykorzystać roboty do pilnowania porządku na ulicach.
Służby mundurowe nie stronią od innowacyjnych technologii. Amerykańscy policjanci postanowili wykorzystać roboty do pilnowania porządku na ulicach.
Choć amerykańskie "RoboCopy" bardziej przypominają Daleków z Doctor Who niż RoboCop granego przez Peter Weller, nie można odmówić im użyteczności. Ich zadanie jest dość proste: mają pomóc patrolować ulice i odciążyć ludzkich policjantów. Roboty zaprojektowano tak, aby mogły samoczynnie poruszać się po mieście, monitorować to, co dzieje się na ulicach i wchodzić w interakcję z mieszkańcami.
William Santana Li, CEO Knightscope, firmy zajmującej się produkcją tych maszyn, tak wypowiada się na ich temat:
Każdego z robotów wyposażono w pięć kamer. Cztery z nich są odpowiedzialne za analizowanie trasy, po której porusza się maszyna. Piąta z kolei pracuje w podczerwieni, rozpoznając ludzi, zwierzęta i potencjalnie niebezpieczne pakunki. Roboty mają wiele zastosowań, mogą np. monitorować, czy prawidłowo przekraczamy ulicę oraz automatycznie skanować tablice rejestracyjne w poszukiwaniu skradzionych lub poszukiwanych aut.
Według Knightscope takie roboty są potrzebne, gdyż siły porządkowe nie są skalowalne. Kiedy nagle okaże się, że policji brakuje kilku lub kilkudziesięciu funkcjonariuszy, zrekrutowanie ich i wyszkolenie zajmie stanowczo zbyt dużo czasu. Z robotami nie ma tego problemu, dysponując rozwiniętą linią produkcyjną nowego mechanicznego policjanta można wdrożyć do służby i patrolowania o wiele szybciej.
Wokół tego projektu powstało oczywiście sporo kontrowersji, wszak roboty nieustannie nagrywają to, co dzieje się wokół nich. Jednak ich twórcy zapewniają, że sprzęt szyfruje wszystkie dane przesyłane do centrali policyjnej, która trzyma pieczę nad funkcjonowaniem floty. Policjanci mogą także częściowo przejąć władzę nad maszyną i wskazać, za czym ma się rozglądać albo wstrzymać jej pracę. Nie istnieje jednak system bezpośredniego sterowania. Ma to zapobiec sytuacji, w której hackerzy włamaliby się do policyjnych komputerów i zmusili roboty do podążania w ściśle określonym kierunku.
Za wdrożeniem maszyn do służby przemawiają także kwestie ekonomiczne. Koszt pracy jednego robota waha się między 6 a 12 dolarami za godzinę, czyli jest wielokrotnie niższy niż koszt pracy ludzkiego policjanta.
Źródło: newyork.cbslocal.com
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat