Program Skyborg w locie. Skynet źle się kojarzył?
Nowy odrzutowiec testowy Lockheed Martin przez ponad 17 godzin był pilotowany przez Sztuczną Inteligencję.
Nowy odrzutowiec testowy Lockheed Martin przez ponad 17 godzin był pilotowany przez Sztuczną Inteligencję.
Miła informacja dla tych, którzy wyczekują zagłady z rąk AI w stylu Terminatora – koncern zbrojeniowy Lockheed Martin ogłosił, że sztuczna inteligencja przez 17 godzin pilotowała zaawansowany odrzutowiec testowy oparty na myśliwcu F-16 Fighting Falcon. To pierwszy raz, gdy SI została w ten sposób wykorzystana w samolocie taktycznym. A przynajmniej pierwszy, o którym wiemy.
Samolot Lockheed Martin VISTA (Variable In-flight Simulation Test Aircraft) X-62A, stworzony przez laboratorium badawcze Skunk Works we współpracy z firmą Calspan, jest wyposażony w oprogramowanie, które pozwala mu naśladować charakterystykę działania innych samolotów. W grudniu samolot przez 17 godzin był pilotowany przez AI w ramach testów przeprowadzonych przez US Air Force Test Pilot School (USAF TPS) w bazie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Edwards w Kalifornii.
Siły Powietrzne USA niedawno zmodernizowały VISTA X-62A systemami opracowanymi w ramach projektu Skyborg przez Lockheeda – Model Following Algorithm (MFA) oraz System for Autonomous Control of the Simulation (SACS), które integrują się z VISTA, dzięki czemu może on przeprowadzać zaawansowane testy lotów, które koncentrują się na autonomii i AI.
Oprócz możliwości autonomicznego lotu, VISTA X-62A ma również kamerę o wysokiej rozdzielczości, kompaktowe rozmiary, lekką konstrukcję i jest na tyle wszechstronny, że może być wykorzystywany w szerokim zakresie zastosowań, w tym w badaniach naukowych, nadzorze, rekonesansie, monitorowaniu środowiska i reagowaniu w sytuacjach kryzysowych.
Lockheed Martin twierdzi, że od dziesięcioleci stosuje i wdraża technologie AI, aby pomóc swoim klientom zmaksymalizować wydajność, bezpieczeństwo i świadomość operacyjną. Firma twierdzi, że jej wdrożenia zapewniają użytkownikom kontrolę, jednocześnie umożliwiając im bycie bezpieczniejszymi, bardziej efektywnymi i mogącymi lepiej skupić się na zadaniach wyższego rzędu.
Informacje o tworzeniu bezzałogowych, sterowanych przez AI pojazdów wojskowych zawsze będą budzić obawy. Elon Musk jest jednym z setek ekspertów AI, którzy wcześniej wezwali do zakazu „zabójczych robotów”. W 2019 roku armia odpowiedziała na te obawy, nalegając, że ostateczna decyzja o zaangażowaniu celu spoczywa na ludziach, a nie maszynach. Sam program Skyborg ma zaś stworzyć sterowanych przez AI skrzydłowych dla samolotów bojowych pilotowanych przez ludzi.
Źródło: Opracowanie własne/TechSpot
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat