Przyszłość ekranów należy do kwantowych kropek
Nanosys prezentuje nową generację elektroluminescencyjnej technologii wyświetlaczy z kropkami kwantowymi.
Nanosys prezentuje nową generację elektroluminescencyjnej technologii wyświetlaczy z kropkami kwantowymi.
Producenci już od jakiegoś czasu włączają kropki kwantowe do wyświetlaczy LED, ale pracują też nad ekranami składającymi się wyłącznie z nich. Technologia ta może stać się na tyle wydajna i tania, że zastąpi LCD i OLED, jednocześnie rozszerzając zakres zastosowań cyfrowych wyświetlaczy.
Na targach CES 2023 amerykańska firma Nanosys, która stworzyła technologię Quantum Dot znaną nam z telewizorów m.in. Samsunga, przeprowadziła „ściśle tajny” pokaz efektów swoich najnowszych prac nad elektroluminescencyjnymi kropkami kwantowymi – kandydatem na kolejną główną technologię wyświetlania. Firma Nanosys nie opublikowała żadnych zdjęć z pokazu na CES, ale przyszły zakres zastosowań nowej technologii ma być bardzo szeroki.
Uważane za niezwykle wydajne, ponieważ emitują prawie całe światło, które pochłaniają, kropki kwantowe wytwarzają światło, gdy są zasilane energią i wydzielają różne kolory w zależności od ich wielkości. Producenci ekranów używają jedynie czerwonych, niebieskich i zielonych kropek kwantowych, ale możliwe są również inne kolory.
Kropki kwantowe tworzą już „Q” w QLED i „QD” w wyświetlaczach QD-OLED. Dotychczas te fotoluminescencyjne kropki kwantowe, które otrzymują energię ze światła, grały tylko drugie skrzypce w bardziej dojrzałych technologiach wyświetlania.
Ekrany elektroluminescencyjne firmy Nanosys wykorzystywałyby jedynie kropki kwantowe zasilane energią elektryczną. Mogłyby one znacznie zmniejszyć zużycie energii i obniżyć koszty produkcji, jednocześnie co najmniej dorównując jakością obrazu i jasnością technologii QD-OLED.
Prototyp prezentowany na CES był zaledwie sześciocalowym ekranem przymocowanym do skomplikowanego zestawu przewodów, ale wyświetlacze z elektroluminescencyjnymi kropkami kwantowymi mogłyby być skalowane do różnych rozmiarów. Producenci mogliby je wykorzystać w wielkoekranowych telewizorach, wyświetlaczach smartfonów, zestawach VR i nie tylko.
Co więcej, wydajność i niski koszt elektroluminescencyjnych kropek kwantowych może sprawić, że będą one opłacalne przy wykorzystaniu na wielu różnych powierzchniach, które normalnie nie zostają ekranami. Nanosys uważa, że technologia ta może znacząco rozwinąć rzeczywistość rozszerzoną poprzez pracę z przezroczystymi obiektami.
Strona internetowa Nanosys zawiera grafiki wyobrażające wyświetlacze heads-up, reklamy i inne informacje wyświetlane na oknach, szybach samochodowych i innych szklanych materiałach, które możecie obejrzeć w galerii poniżej. CNET spekuluje, że elektroluminescencyjne wyświetlacze z kropkami kwantowymi mogłyby pokazywać kierowcom ważne informacje na ich przednich szybach bez odciągania wzroku od drogi lub tworzyć doświadczenia AR na zwykłych okularach.
Firma Nanosys przyznaje, że przezierne wyświetlacze elektroluminescencyjne z kropkami kwantowymi są prawdopodobnie odległe jeszcze o kilka lat. Format, w jakim pojawią się najpierw, będzie zależał od tego, którzy producenci ekranów będą skłonni wykorzystać tę technologię jako pierwsi: w telewizorach, telefonach, VR, czy jeszcze w czymś innym.
Źródło: Opracowanie własne/TechSpot/CNET
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat