Qualcomm stworzył procesory gamingowe dla tańszych telefonów

Granie mobilne wchodzi na nową fazę rozwoju. Jeden z głównych producentów procesorów smartfonowych zapowiedział, że stworzy procesory ze średniej półki cenowej przystosowane do potrzeb graczy.

Granie mobilne wchodzi na nową fazę rozwoju. Jeden z głównych producentów procesorów smartfonowych zapowiedział, że stworzy procesory ze średniej półki cenowej przystosowane do potrzeb graczy.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Od lat jedną z najważniejszych konkurencji w wyścigu o miano króla smartfonów jest test wydajności w grach. Dotychczas tylko posiadacze najdroższych urządzeń mogli liczyć na to, że otrzymają do dyspozycji podzespoły skrojone z myślą o gamingu, ale firma Qualcomm zadecydowała, że czas coś w tej kwestii zmienić.

Producent podzespołów mobilnych ujawnił nową linię układów gamingowych z serii Snapdragon stworzonych z myślą o telefonach ze średniej półki cenowej. Obok modeli 730 oraz 665 pojawił się model 730G, w którym wykorzystano rozwiązania stosowane dotychczas w procesorach klasy premium. Litera G w nazwie nie pojawiła się bez powodu – to ona zdradza, że mamy tu do czynienia z układem dla graczy.

Model ten różni się od klasycznego Snapdragona 730, wystarczy spojrzeć na jego specyfikację, aby zrozumieć, dla kogo był projektowany. Procesor wykorzystuje podkręcony układ graficzny Adreno 618, który ma być o 15% wydajniejszy od standardowego modelu zastosowanego w 730. Oprócz tego jest kompatybilny z platformą Qualcomm Elite Gaming, co oznacza, że pozwala zarządzać opóźnieniami sygnału Wi-Fi, znajdziemy w nim rozwiązania zapobiegające oszukiwaniu w grach on-line i pozwoli w pełni cieszyć się trybem HDR. Firma zapewnia także, że sprzęt został przetestowany w najlepiej ocenianych tytułach mobilnych, nie zdradza jednak, o jakie gry może tu chodzić. Nie zdziwilibyśmy się, gdyby procesor zoptymalizowano do współpracy z mobilnym Fortnite’em.

Dotychczas procesory określano jako gamingowe znajdowaliśmy wyłącznie w najmocniejszych smartfonach. Wprowadzenie ich do niższej serii może sprawić, że granie na słabszych urządzeniach stanie się przyjemniejsze. O ile różnice między klasycznym Snapdragonem 730 a modelem 730G rzeczywiście będą tak zauważalne, jak chciałby tego producent.

Niestety, zarówno 730 jak i 730G w ramach sieci komórkowej nie będą działać tak sprawnie jak najnowszy Snapdragon. Model 855 przetwarza dane z prędkością do 2 Gb/s, zaś 730 i 730G z prędkością 800 Mb/s. Na szczęście taka przepustowość powinna zapewnić płynną rozgrywkę poza domem oraz komfortowe oglądanie filmów za pośrednictwem serwisów VoD.

Źródło: Qualcomm

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV