Qurator - rośnie konkurencja Rotten Tomatoes? Tutaj trolli nie spotkacie

Qurator to nowa aplikacja, w której można oceniać filmy i seriale. Twórcy już teraz opisują się jako "Rotten Tomatoes, tylko, że bez trolli".

Qurator to nowa aplikacja, w której można oceniać filmy i seriale. Twórcy już teraz opisują się jako "Rotten Tomatoes, tylko, że bez trolli".

Michalina Reda
Michalina Reda
Tagi:  rotten tomatoes 

Rotten Tomatoes to prawdopodobnie najbardziej znany agregator z ocenami filmów i seriali na świecie. Ostatnimi czasy wokół serwisu zrobiło się głośno, głównie z uwagi na coraz częstsze ataki tak zwanych trolli internetowych - ich celowe działanie na szkodę filmu lub serialu tylko zaniżało oceny, przez co portal utracił na wiarygodności w oczach wielu użytkowników. Włodarze serwisu zapowiedzieli walkę z trollami i aktualnie wdrażają rozwiązania, które miałyby im zapobiec.

Tymczasem na rynku pojawiła się nowa konkurencja dla Rotten Tomatoes - mowa o aplikacji Qurator, za pośrednictwem której również można oceniać filmy i seriale. Jej twórcami są Brandon Victor Dixon i Thomas Eromose Ikimi, którzy już teraz opisują swoje dzieło jako "dokładniejsze" i "mniej podatne na manipulację głosami" niż podobne serwisy internetowe. Tutaj znajomość filmu jest testowana przed zezwoleniem na opublikowanie recenzji, co zdaniem twórców zwiększa wiarygodność wystawianych ocen (zwłaszcza tych, w których recenzent zdobył wysoką liczbę punktów). Jak mówi Ikimi:

Nie wierzę, że można całkowicie pokonać trolli, ponieważ znam to środowisko. Wiem, jak to działa - a jeśli masz do czynienia z wyjątkowo zdeterminowanym trollem, nie możesz go powstrzymać. Zatem najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to stworzyć próg - na tyle wysoki, aby 90% ludzi nie chciało zadawać sobie trudu przejścia przez niego (...). Rozmawiałem z Brandonem i powiedziałem: „Mam pomysł - stwórzmy platformę, gdzie ludzie będą musieli zagrać w grę, aby ocenić i zrecenzować film".

Testy, jakie przeprowadza się na potencjalnych recenzentach są wyzwaniem - jeżeli przy pierwszej próbie osoba nie uzyska 51% punktów, za drugim podejściem poprzeczka się podnosi (przy drugiej próbie dodania recenzji, trzeba odpowiedzieć poprawnie już na 75% pytań). Po dwóch nieudanych próbach, użytkownik nie może powtórzyć testu przy tym samym filmie, dopóki nie zostanie pomyślnie zweryfikowany na pięciu innych filmach w aplikacji. Średnia ocena filmu jest ważona - oceny użytkowników z wyższą liczbą punktów zyskują większą wagę w porównaniu z recenzentami o mniejszej liczbie punktów.

Qurator funkcjonuje w USA na platformach iOS i Android oraz w serwisach społecznościowych takich jak Facebook i Twitter.

Źródło: comicbook.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robin Wright

Robin Wright

ur. 1966, kończy 54 lat

Katee Sackhoff

Katee Sackhoff

ur. 1980, kończy 40 lat

Patricia Arquette

Patricia Arquette

ur. 1968, kończy 52 lat

Taylor Kitsch

Taylor Kitsch

ur. 1981, kończy 39 lat

Sung Kang

Sung Kang

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV