Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement
 

Recenzje X-Men: Apocalypse. Film zawodzi?

Najnowszy film o X-Men to już dziewiąta hollywoodzka superprodukcja opowiadająca o mutantach Marvela. Jednocześnie czwarta spod batuty reżyserskiej Bryana Singer. Wydawałoby się, że to nie miało prawa się nie udać. Świetna obsada, doświadczenie, olbrzymi budżet oraz jeden z najciekawszych wątków z komiksów, czyli tytułowy Apocalypse i jego jeźdźcy. Jednak rzeczywistość zrewidowała wybujały optymizm. Wczoraj zaczęły spływać pierwsze recenzje, które jasno mówią, że miał być hit, a wyszedł film, który według krytyków nie spełni oczekiwań widzów.

Na obecną chwilę Tomatometer na Rotten Tomatoes pokazuje niezbyt zachęcające 44%, a na Metacritic film osiągnął zaledwie 50 Metascore. Na pierwszym mamy 32 recenzje dające średnio 5,5 / 10. Na drugim serwisie wylądowało już dziewiętnaście recenzji, z których zaledwie sześć to noty pozytywne, a reszta to opinie mieszane.

Czytaj także: Zdjęcia do Wolverine 2 ruszyły. Będzie bardzo brutalnie

Tym razem wytwórnia Fox udostępniła dziennikarzom film wcześniej niż to zwykła robić i pierwsi szczęśliwcy są już po pokazach prasowych. Po ich słowach niestety można wnioskować, że przynajmniej część z nich wolałaby spędzić ten czas jakoś bardziej produktywnie.

Widziałem gorsze w tym roku. I lepsze – Michael Philips z Chicago Tribune.

X-Men: Apocalypse może sprawić, że wyszepczesz „nigdy więcej mutantów” (…) to ogromne rozczarowanie, które robi się nudne i monotonne, kiedy powinno być porywające i fantazyjne – Kristy Puchko, CBR.

X-Men: Apocalypse to katastrofalny zabójca-franczyzy (…) jest to rodzaj filmu, który doprowadza do tak zwanego „zmęczenia superbohaterami” (…) sprawia, że nie chcę czekać na kolejną część – Scott Mendelson, Forbes.

Fangamistyczny film o X-Men na który czekałeś od szesnastu lat (…) X-Men Xaviera żyją i dobrze sobie radzą na dużym ekranie – Michael Doran, Newsarama.

Bryan Singer swoim czwartym filmem o X-Men zawodzi zbyt wieloma postaciami i zbytnim poleganiem na efektach specjalnych – Geoff Berkshire, Variety.

X-Men: Apocalypse może być najbardziej X-Menowym filmem jaki kiedykolwiek powstał (…) Oscar Isaac przynosi nieoczekiwaną głębię En Sabah Nurowi (…) film nie jest bez wad. Jedną z nich jest sposób w jaki reżyser Bryan Singer nakręcił sceny walk – Erik Amaya, Bleeding Cool.

To jest film za bardzo o wszystkim, wyjąwszy rzeczy, które powinny mieć największe znaczenie – nowatorstwo, kreatywność i zabawa – Chris Nashawaty, Entertainment Weekly.

Pomimo niezaprzeczalnie ogromnej ilości akcji, X-Men: Apocalypse jest zdecydowanie przypadkiem w którym więcej znaczy mniej, zwłaszcza w porównaniu z zaskakującą akcją i bardziej interesującymi interakcjami w innej wielkiej franczyzie Marvela – Todd McCarthy, The Hollywood Reporter.

Większość recenzji potwierdza następujące wady: za dużo postaci, zbyt przypomina kiczowatą kreskówkę, marginalizuje budowane wcześniej relacji na rzecz nowych, brakuje mu głębi poprzednich odsłon, monotonia, chaotyczny scenariusz owocujący w bałaganie w historii, brak serca, czarny charakter (bardzo mieszane opinie na jego temat)  i po prostu wszystkiego jest za dużo. W zaletach chwalą obsadę (Michael Fassbender i jego przemiana dostają najwięcej plusów, komplementują młodych), ogromny spektakl, widowiskowe akcje, scenę z Quicksilverem, wspaniały wstęp do brutalnego filmu o Wolverinie, ciekawe zamknięcie trylogii, nawiązania do seriali animowanych z lat 90.  czy humor (obrywa się pewnemu filmowi). Innymi słowy bardzo mieszane opinie i z drugiej strony bardzo złe jak na ostatnie odsłony serii X-Men.

Z kilkunastu recenzji można wysnuć wniosek, że choć nie jest to film tragiczny to mamy tu do czynienia z sytuacją bardzo podobną do tego, co miało miejsce po pokazach prasowych Batman v Superman: Świt sprawiedliwości. Przez ostatnie dwa latach wyniki na Metacritic i Rotten Tomatoes dla filmów superbohaterskich prezentowały się następująco:

X-Men: Apocalypse – Metacritic: 50 / Rotten Tomatoes: 45

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów – Metacritic: 75 / Rotten Tomatoes: 90

Batman v Superman: Świt sprawiedliwości – Metacritic: 44 /Rotten Tomatoes: 27

Deadpool – Metacritic: 65 / Rotten Tomatoes: 83

Fantastyczna Czwórka – Metacritic: 27 / Rotten Tomatoes: 9

Ant-Man – Metacritic: 64 / Rotten Tomatoes: 80

Avengers: Czas Ultrona – Metacritic: 66 / Rotten Tomatoes: 75

Strażnicy Galaktyki – Metacritic: 76 / Rotten Tomatoes: 91

X-Men: Przyszłość, która nadejdzie – Metacritic: 74 / Rotten Tomatoes: 91

Niesamowity Spider-Man 2 – Metacritic: 53 / Rotten Tomatoes: 53

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz – Metacritic: 75 / Rotten Tomatoes: 89

Jak jest naprawdę sprawdzimy niedługo na własnej skórze, bo Polska premiera X-Men: Apocalypse już 20 maja. Jeśli jednak – mimo wszystko – nie możecie się doczekać seansu to sprawdźcie pozbawioną spoilerów wideo recenzję Collidera.

 


Wygraj Konsolę PlayStation 4! Z okazji premiery filmu Marvela Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów zapraszamy Was do wspólnej zabawy.

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
Źródło: Metacritic, Rotten Tomatoes, różne / Zdjęcie główne: materiał prasowy

 

 

Powiązane Artykuły

Oskar "Komiksomaniak" Rogowski
1-

Analiza zwiastuna X-Men: Apocalypse

Zadebiutował pierwszy zwiastun X-Men: Apocalypse. Sprawdzamy, co nam zdradza na temat filmu i jego fabuły.…

Oskar "komiksomaniak" Rogowski
-

Najlepsze komiksy z X-Men z ostatnich lat

Przez ponad pół wieku powstało mnóstwo świetnych komiksowych opowieści z mutantami Marvela. Oto najciekawsze spośród…

Dawid Rydzek
-

KOMIKSOLOGIA: X-Men: Pierwsza klasa

Przed premierą Przeszłości, która nadejdzie przyglądamy się odniesieniom do komiksów w filmie X-Men: Pierwsza klasa.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Mroczny Rycerz – najlepszy Batman kina?…

Chcemy przedstawić Wam ciekawostki związane z tym, jak w trylogii Mroczny Rycerz został na ekranie…

Plotka
-

Avengers: Endgame – wyciekło zdjęcie figurek…

Do premiery filmu Avengers: Endgame nie pozostało tak naprawdę dużo czasu. Na razie mieliśmy tylko…

Norbert Zaskórski
-

Liga Sprawiedliwości – Zack Snyder zawarł…

Zack Snyder zamieścił w sieci tajemnicze logo złożone z wielu symboli, które ma kryć w…

Piotr Piskozub
-

Różowe lata 70. – tęsknicie za…

W sieci pojawiła się galeria najlepszych zakulisowych zdjęć z serialu Różowe lata 70.

Norbert Zaskórski
-

John Wick 3 – zwiastun filmu!…

John Wick 3: Parabellum to kontynuacja losów słynnego, emerytowanego zabójcy na zlecenie, w którego wciela…

Piotr Piskozub
spoilery
-

X-Men w komiksie jak Avengers w…

Komiksowi X-Men podzielili los Avengers w MCU - co prawda za ich zagładą nie stał…

Co o tym sądzisz?