Sony opatentowało okulary korekcyjne do gogli VR

Korzystanie z gogli VR w okularach korekcyjnych może być problematyczne. Inżynierowie Sony doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego opatentowali oprawki dla użytkowników wirtualnej rzeczywistości, które poprawią komfort rozgrywki.

Korzystanie z gogli VR w okularach korekcyjnych może być problematyczne. Inżynierowie Sony doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego opatentowali oprawki dla użytkowników wirtualnej rzeczywistości, które poprawią komfort rozgrywki.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  playstation 

Sony nie zamierza odpuszczać branży rzeczywistości wirtualnej, o czym najlepiej świadczy patent, który w tym miesiącu wypłynął do internetu. Tym razem nie mamy jednak do czynienia z kolejnym projektem gogli a z nietypowymi okularami korekcyjnymi przeznaczonymi do wykorzystania w dowolnymi goglami VR.

Co ciekawe, dokument opisuje coś więcej niż tylko oprawki idealnie dopasowane do wnęk w goglach. Projekt złożony w amerykańskim urzędzie patentowym wyjaśnia, w jaki sposób można połączyć klasyczne oprawki z systemem śledzenia położenia gałek ocznych. Technologia ta umożliwiłaby twórcom wirtualnych doświadczeń prześledzić obszary, które przyciągają uwagę gracza. Według autorów dokumentu dane zebrane przez oprawki mogłyby posłużyć do poprawienia jakości wyświetlanych obrazów.

Podobną technologię zastosowano m.in. w Vive Pro Eye. Dzięki niej gogle od HTC są w stanie renderować w wyższej jakości te fragmenty obrazu, na które spoglądamy, a obniżać rozdzielczość tych, które nie są w centrum naszego wzroku. Można założyć, że rozwiązanie od Sony działałoby na podobnej zasadzie, dzięki czemu konsolowe gry VR wyglądałyby znacznie lepiej niż dotychczas. A przy okazji granie w VR byłoby przyjemniejsze dla tych, którzy na co dzień korzystają z okularów korekcyjnych.

Mogłoby wydawać się, że z technicznego punktu widzenia bardziej zasadne jest zaimplementowanie tej technologii w samych goglach, zwłaszcza że podobno Sony pracuje nad PlayStation VR 2. Takie rozwiązanie ma jednak jedną zasadniczą wadę - wymusi na posiadaczach pierwszych gogli od Sony przesiadkę na nowszy sprzęt, aby w pełni wykorzystać potencjał nowych gier VR. Prawdopodobnie system śledzenia wzroku pojawi się w PSVR 2, ale wraz z nim zadebiutują wspomniane okulary, które pozwolą dodać nową funkcjonalność do gogli pierwszej generacji.

Patent ten ma zatem dwa wymiary - po pierwsze może uprzyjemnić granie w VR okularnikom, a po drugie może być zapowiedzią nowej technologii, która pojawi się w goglach PlayStation VR 2. Na te jednak przyjdzie nam jeszcze poczekać: prawdopodobnie nie pojawią się na rynku wcześniej niż w 2020 roku.

Źródło: UploadVR / Zdjęcie: pdfaiw.uspto.gov

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

 

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Gina Torres

Gina Torres

ur. 1969, kończy 50 lat

Al Pacino

Al Pacino

ur. 1940, kończy 79 lat

Anna Radwan-Gancarczyk

Anna Radwan-Gancarczyk

ur. 1966, kończy 53 lat

Jeffrey DeMunn

Jeffrey DeMunn

ur. 1947, kończy 72 lat

Andrea Osvárt

Andrea Osvárt

ur. 1979, kończy 40 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV