Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Sony pracuje nad technologią V-Sync dla nowej PlayStation

Sony chce, aby gry konsolowe wyglądały możliwie jak najlepiej. Dlatego w kolejnej generacji PlayStation może zadebiutować technologia, która zredukuje efekt tzw. rwania ekranu.

Graczy komputerowych od konsolowych różni nie tylko to, ile płacą za swój sprzęt. Korzystając z peceta mamy o wiele większe możliwości kontrolowania parametrów wyświetlania obrazu, a co za tym idzie – walki z niepożądanymi artefaktami. Jedną z przydatniejszych technologii jest wertykalna synchronizacja obrazu (V-Sync), czyli mechanizm dopasowywania szybkości generowania nowych klatek przez kartę graficzną do częstotliwości odświeżania monitora.

V-Sync pozwala pozbyć się efektu rwania się obrazu (screen tearingu), objawiającego się wyświetlaniem danych pochodzących z kilku klatek. Na poniżej ilustracji widać, czym objawia się brak synchronizacji pracy karty graficznej i monitora:

Zdjęcie: Wikipedia

Z V-Sync od dawna mogą korzystać posiadacze pecetów, a jeśli najnowsze plotki okażą się prawdą – wkrótce trafi on także do konsol PlayStation. Serwis Gear Nuke poinformował bowiem, że firma Sony Interactive Entertainment LLC otrzymała patent na sprzętową „Kompensację częstotliwości wyświetlania klatek poprzez regulację pionowego wygaszania”. W skrócie – korporacja ma w rękach narzędzie, które pozwoli wprowadzić V-Synca do świata konsol.

Ale jak zauważyli dziennikarze serwisu Game Reactor, posiadacze obecnej generacji PlayStation nie mogą liczyć na wprowadzenie tej funkcji do ich sprzętu. Jeśli technologia V-Sync ma zadebiutować w konsoli od Sony, to zobaczymy ją dopiero przy okazji premiery kolejnej generacji. A szkoda, bo nawet mocniejsza PS 4 Pro czasem dławi się i nie potrafi wyświetlić poprawnie obrazu w wysokiej rozdzielczości w takich grach jak Deus Ex: Rozłam Ludzkości.

O ile w ogóle Sony zdecyduje się na wprowadzenie tej funkcji. Od opatentowania technologii do jej wykorzystania jest jeszcze długa droga.

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
-

Oto zdjęcie, dzięki któremu Gal Gadot…

Zack Snyder i Gal Gadot rzucili nowe światło na to, w jaki sposób aktorka otrzymała…

Wiktor Fisz
-

Pokonał mumię, zniknął i wraca jako…

Kiedyś młody bóg – adonis rozkochujący kobiety jednym spojrzeniem. Dzisiaj wykonawca charakterystyczny, zaskakujący widzów i…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny marzec. Nowe seriale i filmy na marzec 2019 to…

Piotr Piskozub
-

Netflix – co jest prawdziwym powodem…

Portal Hollywood Reporter rzucił nowe światło na umowę firm Netflix i Disney związaną z emisją…

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – Iron Man i…

Odbyły się w Stanach Zjednoczonych pierwsze pokazy prasowe filmu Kapitan Marvel. Ile jest scen po…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.