Studio Kadr odpowiada na działania MKiDN. Chodzi o likwidację studiów filmowych

Pod koniec sierpnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło likwidację studiów filmowych w Polsce. Studio Kadr odpowiedziało na opinię ministerstwa w specjalnym oświadczeniu.

Pod koniec sierpnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło likwidację studiów filmowych w Polsce. Studio Kadr odpowiedziało na opinię ministerstwa w specjalnym oświadczeniu.

Decyzją ministra Piotra Glińskiego, powstanie nowe studio filmowe połączone z Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studia Filmowego Kadr, Studia Filmowego Tor, Studia Filmowego Zebra i Studia Miniatur Filmowych. Odtąd działać będą jako Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Działania ministerstwa spotkały się już z reakcją części środowiska. Swoje wątpliwości wyrażał choćby Krzysztof Zanussi, reżyser kierujący studiem TOR. Teraz Studio Filmowe Kadr opublikowało specjalne oświadczenie, które odnosi się do opinii MKiDN na temat ich działalności. W treści komunikatu ministerstwa możemy przeczytać m.in, że:

Studia filmowe w swoim dotychczasowym kształcie w ostatnich latach nie realizowały swojego statutowego zadania w tym zakresie.

Studio Filmowe Kadr w swoim oświadczeniu kontrargumentuje i przytacza fakty oraz działalność studia w ostatnich latach, która zgodna była ze statusem. Podkreślając, że "Studio Filmowe Kadr jest samofinansującą się instytucją kultury – bez dotacji Ministerstwa". Studio tym samym wyraża swoje zaniepokojenie związane z przebiegającym procesem łączenia studiów filmowych w Polsce. Treść całego oświadczenia możecie zobaczyć na oficjalnym profilu studia na Facebooku: 

MKiDN swoje plany tłumaczy "bardziej efektywnym gospodarowaniem środkami finansowymi". Chodzi zatem o zmniejszenie kosztów administracyjnych, przy jednoczesnym usprawnieniu pracy polskiej branży filmowej. Sytuacja jest rozwojowa, będziemy informować o kolejnych zmianach wprowadzanych przez MKiDN.

Źródło: fb.pl/studio filmowe kadr / zdjęcie główne: studio filmowe kadr

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV