Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Sztuczna inteligencja od IBM przegrała debatę z człowiekiem

Komputery coraz lepiej radzą sobie w bezpośrednim starciu z człowiekiem, ale są dziedziny, w których wciąż nie mogą się z nimi równać. Na przykład w debatach uniwersyteckich.

W ostatnich latach programiści zrobili znaczące postępy w rozwoju algorytmów uczenia maszynowego. Powstało oprogramowanie, które było w stanie pobić mistrzów Go czy Dotę 2. Po SI coraz chętniej sięga także branża motoryzacyjna. Inżynierowie z firmy IBM stwierdzili, że czas przeprowadzić prawdziwy test komputerowej inteligencji. Naukowcy stworzyli Miss Debater AI, czyli mówcę zaprogramowanego do uczestnictwa w debatach uniwersyteckich.

Aby sprawdzić potencjał tej sztucznej inteligencji, do starcia z maszyną (na potrzeby eksperymentu przemianowaną na Project Debater) zaproszono Harisha Natarajana, zwycięzcę 2012 European Debate. Po 25-minutowej potyczce publiczność musiała wskazać, który z uczestników przekonał ich do swoich racji na temat dopłat przedszkolnych. Dyskusja składała się z kilku faz. Pierwsze 15 minut przeznaczono na przygotowanie argumentów. Następnie każdy z kandydatów miał cztery minuty na wygłoszenie oświadczenia wstępnego, cztery minuty na polemikę i dwie minuty na podsumowanie swojego wystąpienia.

Przygotowanie się do debaty z oponentem, o którym wiesz niewiele, jest trudne, myślałem, że Project Debater będzie stanowił dla mnie wyzwanie. Od szachów poprzez Go, Jeopardy na StarCrafcie skończywszy, starcie człowieka i maszyny kończyło się zwycięstwem maszyny – napisał na swoim profilu na LinkedIn Natarajan.

Uczestników oceniała publika złożona ze 100 doświadczonych mówców oraz przeszło setki dziennikarzy. I ku uciesze tych wszystkich, którzy obawiają się, że wkrótce sztuczna inteligencja może zagrozić ludzkości, postawiono na Natarajana.

Co było powodem porażki Project Debater? Na pewno część słuchaczy mogła zrazić nietypowa forma dyskutantki. Sztuczną inteligencję zamknięto w czarnym pudełku wielkości człowieka, która przypominała monolit z Odysei kosmicznej. Jednorodną sylwetkę zaburzał jedynie ekran, na którym wyświetlały się trzy pływające, niebieskie kulki. SI przemawiała też syntezowanym, kobiecym głosem, tak bardzo niepasującym do wyglądu maszyny.

Z drugiej strony na widowni nie zasiadali przypadkowi widzowie lecz osoby doświadczone w prowadzeniu tego typu debat. Można zatem przypuścić, że o ich werdykcie zadecydowało wyłącznie to, co kandydaci mieli do powiedzenia. I o ile w pierwszej fazie maszyna miała nad człowiekiem sporą przewagę, gdyż mogła błyskawicznie przetworzyć i przeanalizować argumenty zgromadzone na najróżniejszych stronach internetowych, to poległa w bezpośrednim starciu ze swoim rywalem.

Najpierw debatujący muszą przetworzyć duże ilości informacji i skonstruować trafne argumenty. Potem trzeba skompilować te argumenty w czytelną i usystematyzowaną wypowiedź. Następnie musisz sprawić, aby te argumenty przemówiły do widowni. To wymaga ostrożności w doborze języka, argumentów, przykładów oraz kontrolowania emocji. O ile maszynie powinna być lepsza w tej pierwszej części, dwie pozostałe mogą okazać się dla niej problematyczne.

-
-

Przy obecnym poziomie rozwoju technologii oraz algorytmów uczenia maszynowego sztuczne inteligencje są jeszcze zbyt ograniczone, aby stanowić prawdziwe wyzwanie dla zawodowych mówców. Jednak Natarajan nie łudzi się, że taki stan utrzyma się przez dłuży czas. Według niego w pewnym momencie komputer będzie w stanie nie tylko zebrać trafne argumenty, ale także przedstawić je w taki sposób, aby przekonać do swoich racji żywą publiczność i wygrać debatę akademicką z człowiekiem.

Jeśli do tego dojdzie, powinniśmy mieć się na baczności. Wystarczy jeden niewłaściwy ruch, aby tak zaawansowana sztuczna inteligencja zbuntowała się przeciwko ludzkości.

Źródło: Engadget / Zdjęcie: IBM
 

 

Najlepsze z 24h

Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Piotr Piskozub
-

Spider-Man: Daleko od domu – kostiumy…

Do sieci trafiły zdjęcia figurek kolekcjonerskich i zabawek z serii Funko POP, które promują film…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 35 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]