Sztuczna inteligencja pomoże w rozpoznawaniu deepfake’ów
Algorytmy uczenia maszynowego opanowały umiejętność przetwarzania obrazów do tego stopnia, że do walki z fałszywkami i dezinformacją będziemy musieli zatrudnić inne sztuczne inteligencje. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie zidentyfikować fałszywych treści.
Algorytmy uczenia maszynowego opanowały umiejętność przetwarzania obrazów do tego stopnia, że do walki z fałszywkami i dezinformacją będziemy musieli zatrudnić inne sztuczne inteligencje. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie zidentyfikować fałszywych treści.
W ostatnich miesiącach deepfake’owe nagrania wprost wylewają się z sieci. Widzieliśmy już nagrania z Keanu Reevesem udaremniającym napad na sklep czy Sylvestra Stallone, który grał główną rolę w filmie Terminator 2: Dzień sądu. Sztuczne inteligencje coraz lepiej radzą sobie z podmienianiem twarzy aktorów w materiałach wideo, przez co rozpoznanie fałszywek staje się coraz trudniejsze. Odpowiednio wyszkolony algorytm jest w stanie tak przetworzyć obraz, że na pierwszy rzut oka nie będziemy w stanie odróżnić prawdziwej twarzy od tej, która została dodana w postprodukcji.
Gdybyśmy proces rozpoznawania deepfake’ów oparli wyłącznie na umiejętnościach ludzkiego obserwatora, szybko przegralibyśmy tę walkę. Prędzej czy później algorytmy rozwiną się do tego stopnia, że nie będziemy w stanie zidentyfikować mistyfikacji. Na szczęście sytuacja nie jest z góry skazana na porażkę – pomoże nam sztuczna inteligencja.
Wyzwaniami związanymi z popularyzacją deepfake’ów przyjrzał się Károly Zsolnai-Fehér z kanału Two Minute Papers. W filmie zatytułowanym FaceForensics++: Learning to Detect Manipulated Facial Images zaprezentował, z jaką skutecznością fałszywe obrazy rozpoznają ludzie oraz inteligentne algorytmy wyszkolone w tym celu przy wykorzystaniu technologii uczenia maszynowego.
Jak się okazało, zaledwie 69% respondentów było w stanie wskazać, które materiały zostały poddane modyfikacji za pośrednictwem technologii deepfake. I to wyłącznie w przypadku, w którym mieli do czynienia z filmem o wysokiej jakości. W przypadku nagrań w niższych rozdzielczościach odsetek poprawnych odpowiedzi spadł do 59%. Sztuczna inteligencja poradziła sobie z tym zadaniem o wiele lepiej. Jeśli miała do czynienia z materiałami w wysokiej rozdzielczości, odsetek poprawnych wskazań wyniósł aż 99%. Z filmami w niższej jakości poradziła sobie nieco gorzej, gdyż poprawnie rozpoznała 81% deepfake’ów.
Nawet jeśli 60-70% internautów będzie w stanie odróżnić prawdziwe filmy od tych, które zostały przetworzone za pośrednictwem algorytmów uczenia maszynowego, to nadal 30-40% użytkowników sieci będzie podatnych na manipulację ze strony systemów sztucznej inteligencji. Zwłaszcza jeśli ta będzie wciąż się rozwijać i udoskonalać swoje umiejętności. Dlatego nie można wykluczyć, że w najbliższej przyszłości branża technologiczna mocno zaangażuje się w rozwój narzędzi, które ułatwią rozpoznawanie deepfake'ów. Jeśli do tego nie dojdzie, sieć stanie się gigantycznym tyglem dezinformacyjnym, z którym ludzie nie będą mieli szansy wygrać.
Źródło: nerdist.com / Zdjęcie: YouTube
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat