Przeczytaj w weekend

Terminator 2 z Sylvestrem Stallone. Deepfake w praktyce

Technologia deepfake w teorii umożliwia animowanie twarzy dowolnej osoby. A jak sprawdza się w praktyce? Twórca youtube’owego kanału ctrl shift face postanowił to sprawdzić.

Technologia deepfake w teorii umożliwia animowanie twarzy dowolnej osoby. A jak sprawdza się w praktyce? Twórca youtube’owego kanału ctrl shift face postanowił to sprawdzić.

O technologii deepfake wspominaliśmy już wielokrotnie przy różnych okazjach. Ta wysoce zaawansowana metoda analizy i przetwarzania obrazu umożliwia realistyczne symulowanie mimiki dowolnego człowieka. Algorytm deepfake działa dwutorowo: w pierwszej fazie analizuje sposób, w jaki porusza się twarz osoby, której mimikę ma przechwycić, w drugiej zaś przekłada pozyskane dane na obraz wynikowy. Nie wgłębiając się w szczegóły – dzięki deepfake można przetworzyć obraz wideo w taki sposób, żeby osoba na ekranie mówiła to, co chcemy.

Kiedy pojawiły się pierwsze algorytmy tego typu, w sieci zaczęto publikować np. nigdy niewygłoszone przemówienia Baracka Obamy. W ten sposób udowodniono, że dysponując odpowiednią technologią, można zmanipulować dowolne nagranie. Ale deepfake ma znacznie większy potencjał – dzięki tej technologii będziemy w stanie podmienić twarze aktorów z ulubionych filmów.

Youtube’owy twórca ukrywający się pod pseudonimem ctrl shift face stwierdził, że czas sprawdzić tę metodę modyfikacji obrazu na konkretnych przykładach. Zabawę z deepfake’ami zaczął od przetworzenia kilku wywiadów internetowych. Na poniższym materiale widać, jak wyglądałby Bill Hader w roli Ala Pacino oraz Arnolda Schwarzeneggera:

To był jednak dopiero początek zabawy. Po wywiadach przyszedł czas na eksperymenty z materiałem filmowym. Autor przeniósł Jokera do filmu Obłędny rycerz, aby wyjaśnić, skąd wzięły się jego szramy na twarzy. Poeksperymentował także z podmianą kilku bohaterów z Podziemnego kręgu.

Jednak najciekawiej prezentuje się jego najnowsza kreacja, czyli scena z filmu Terminator 2: Dzień sądu, w której zamiast młodego Schwarzeneggera na ekranie występuje Sylvester Stallone. Zobacz, jak aktor sprawdziłby się w tej kultowej roli:

Źródło: Zdjęcie: Terminator 2, ctrl alt face

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

George R.R. Martin

George R.R. Martin

ur. 1948, kończy 71 lat

Asia Argento

Asia Argento

ur. 1975, kończy 44 lat

Chad Stahelski

Chad Stahelski

ur. 1968, kończy 51 lat

Aldis Hodge

Aldis Hodge

ur. 1986, kończy 33 lat

Casey Wilson

Casey Wilson

ur. 1987, kończy 32 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV