Te twarze nie istnieją. Stworzyła je sztuczna inteligencja

Programiści stworzyli kolejną niezwykłą aplikację wykorzystującą sztuczną inteligencję. Ich algorytm w mgnieniu oka wygeneruje twarze ludzi, którzy nie istnieją.

Programiści stworzyli kolejną niezwykłą aplikację wykorzystującą sztuczną inteligencję. Ich algorytm w mgnieniu oka wygeneruje twarze ludzi, którzy nie istnieją.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Inżynierowie chętnie sięgają po technologię uczenia maszynowego, aby zlecić sztucznej inteligencji wykonywanie powtarzalnych bądź rutynowych czynności oraz skomplikowanych operacji matematycznych. Jednak potencjał tego rozwiązania jest znacznie szerszy, niż mogłoby się wydawać. Sztuczna inteligencja może na przykład posłużyć do wygenerowania wizerunku nieistniejących ludzi.

W tym celu powstała strona ThisPersonDoesNotExist.com. Nazwa doskonale opisuje to, co znajdziemy po wejściu na witrynę. Programista Ubera, Philip Wang, postanowił poeksperymentować z technologią generowania obrazu od firmy NVIDIA. Wykorzystał algorytm StyleGAN do napisania narzędzia zdolnego tworzyć fotorealistyczne wizerunki ludzi. Po wejściu na stronę zobaczymy twarz zaprojektowaną przez sztuczną inteligencję. A każde kolejne odświeżenie witryny stworzy nowy wizerunek.

Oprogramowanie wykorzystuje sieć neuronową, która składa poszczególne elementy twarzy bazując na bogatej bazie danych wsadowych. To dzięki tysiącom zdjęć ludzi jest w stanie tworzyć tak realistycznie wyglądające twarze. Owszem, czasami algorytm wygeneruje artefakty zdradzające, że mamy do czynienia z plikiem, który poddano obróbce graficznej, ale większość prac na pierwszy rzut oka wydaje się wiarygodna.

Strona opracowana przez Wanga może zachwycać, ale stawia także pytania o to, dokąd zaprowadzi nas tak zaawansowana sztuczna inteligencja. Łatwo wyobrazić sobie, że tego typu programy mogą zostać wykorzystane np. do tworzenia armii botów manipulujących opinią publiczną. A to powoli ociera się o rzeczywistość znaną z Black Mirror.

Źródło: Ubergizmo / Zdjęcie: ThisPersonDoesNotExist.com

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV