Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Te twarze nie istnieją. Stworzyła je sztuczna inteligencja

Programiści stworzyli kolejną niezwykłą aplikację wykorzystującą sztuczną inteligencję. Ich algorytm w mgnieniu oka wygeneruje twarze ludzi, którzy nie istnieją.

Inżynierowie chętnie sięgają po technologię uczenia maszynowego, aby zlecić sztucznej inteligencji wykonywanie powtarzalnych bądź rutynowych czynności oraz skomplikowanych operacji matematycznych. Jednak potencjał tego rozwiązania jest znacznie szerszy, niż mogłoby się wydawać. Sztuczna inteligencja może na przykład posłużyć do wygenerowania wizerunku nieistniejących ludzi.

W tym celu powstała strona ThisPersonDoesNotExist.com. Nazwa doskonale opisuje to, co znajdziemy po wejściu na witrynę. Programista Ubera, Philip Wang, postanowił poeksperymentować z technologią generowania obrazu od firmy NVIDIA. Wykorzystał algorytm StyleGAN do napisania narzędzia zdolnego tworzyć fotorealistyczne wizerunki ludzi. Po wejściu na stronę zobaczymy twarz zaprojektowaną przez sztuczną inteligencję. A każde kolejne odświeżenie witryny stworzy nowy wizerunek.

Oprogramowanie wykorzystuje sieć neuronową, która składa poszczególne elementy twarzy bazując na bogatej bazie danych wsadowych. To dzięki tysiącom zdjęć ludzi jest w stanie tworzyć tak realistycznie wyglądające twarze. Owszem, czasami algorytm wygeneruje artefakty zdradzające, że mamy do czynienia z plikiem, który poddano obróbce graficznej, ale większość prac na pierwszy rzut oka wydaje się wiarygodna.

-
-

Strona opracowana przez Wanga może zachwycać, ale stawia także pytania o to, dokąd zaprowadzi nas tak zaawansowana sztuczna inteligencja. Łatwo wyobrazić sobie, że tego typu programy mogą zostać wykorzystane np. do tworzenia armii botów manipulujących opinią publiczną. A to powoli ociera się o rzeczywistość znaną z Czarnego lustra.

Źródło: Ubergizmo / Zdjęcie: ThisPersonDoesNotExist.com
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Kapitan Marvel – pokochaliście Skrulli z…

W MCU nastał nie tylko czas Kapitan Marvel, ale i Skrulli. Nowo wprowadzona rasa podbiła…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Koniec gry – wyciekły kolejne…

Kolejne materiały promujące film Avengers: Koniec gry trafiły do sieci. Przedstawiają one tytułowych bohaterów i…

naEKRANIE
-

Najlepsze filmy 2019 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze filmy 2019 roku. Oto produkcje, których jakości jesteśmy pewni, oglądaliśmy je i polecamy.

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – oficjalny opis…

Avengers: Koniec gry to wielka kulminacja, na którą czekają fani MCU. Opis fabuły został opublikowany…

Michalina Reda
-

Star Trek: Discovery – co dalej…

Star Trek: Discovery jest w trakcie emisji 2. sezonu, a przed nami premiera 10. odcinka.…

Michalina Reda
-

Hellboy – nowe zdjęcia z filmu.…

Premiera nowego filmu Hellboy już za pasem, a w sieci pojawiają się kolejne materiały promocyjne.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.