Teleskop Webba - nowe zdjęcie jednym z najpiękniejszych. Supernowa Kasjopeja A w całym majestacie
Teleskop Webba na nowym zdjęciu uwiecznił słynną pozostałość po supernowej Kasjopeja A. To jedna z najpiękniejszych fotografii kosmicznego obserwatorium.
Teleskop Webba na nowym zdjęciu uwiecznił słynną pozostałość po supernowej Kasjopeja A. To jedna z najpiękniejszych fotografii kosmicznego obserwatorium.
Teleskop Webba przesyła na Ziemię zdjęcie za zdjęciem - po wczorajszym Uranie dziś przyszła pora na niezwykle popularną wśród miłośników astronomii pozostałość po supernowej Kasjopeja A, znaną także jako Cassiopeia A bądź Cas A. Ten położony w gwiazdozbiorze Kasjopei obiekt znajduje się ok. 11 tys. lat świetlnych od Ziemi, rozciągając się na obszarze 10 lat świetlnych. Rozszerza się ze średnią prędkością rzędu 4-6 tys. km/s, natomiast jego temperatura wynosi aż 30 mln stopni Kelwina. Wybuch nastąpił ok. 1670 roku - z uwagi na zbyt dużo gazu i pyłu wokół kończącej żywot gwiazdy ówcześni astronomowie nie byli jednak w stanie jej zaobserwować. Kasjopeja A została ostatecznie odkryta dopiero w 1947 roku.
Nowe zdjęcie Webba wykonano przy pomocy instrumentu średniej podczerwieni (MIRI). Na zewnętrznych krawędziach obiektu widzimy kolor czerwony i pomarańczowy - to zasługa rozgrzanego w tych obszarach do ogromnych temperatur pyłu. Z kolei wewnątrz struktury możemy zaobserwować jasnoróżowe wstęgi; to materia pochodząca z samej wybuchającej gwiazdy, święcąca dzięki mieszance ciężkich pierwiastków. Najbardziej fascynuje zielona pętla w centrum; jak przyznają sami naukowcy, jej kształt i złożoność budowy trudno w tej chwili wytłumaczyć.
Spójrzcie sami (w galerii znajdziecie również fotografię Kasjopei A, którą w 2004 roku wykonał Kosmiczny Teleskop Hubble'a):
Teleskop Webba - pozostałość po supernowej Kasjopeja A [NOWE ZDJĘCIE]
Kasjopeja A jest również najsilniejszym źródłem radiowym nie licząc Słońca. Supernowe tego typu są fundamentalne dla znanego nam życia. Rozprzestrzeniają pierwiastki takie jak obecny w naszych kościach wapń i znajdujące się w ludzkiej krwi żelazo, ustawiając jednocześnie podwaliny pod powstanie nowych generacji gwiazd i planet.
Źródło: webbtelescope.org
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat