Teleskop Webba - 7 prastarych galaktyk na najnowszym zdjęciu. Tak rodzi się gigantyczna gromada
Teleskop Webba na najnowszym zdjęciu uwiecznił 7 galaktyk powstałych niedługo po Wielkim Wybuchu i wchodzących w skład protogromady - z czasem zamieni się ona w olbrzymi obiekt.
Teleskop Webba na najnowszym zdjęciu uwiecznił 7 galaktyk powstałych niedługo po Wielkim Wybuchu i wchodzących w skład protogromady - z czasem zamieni się ona w olbrzymi obiekt.
Teleskop Webba na najnowszym zdjęciu uwiecznił 7 galaktyk, powstałych zaledwie 650 mln lat po Wielkim Wybuchu - ten fakt został już potwierdzony za pomocą badań spektroskopowych, które wyjawiły, że wcześniej wspomniane obiekty mają przesunięcie ku czerwieni 7,9 (wraz z rozszerzaniem się wszechświata fale świetlne są rozciągane i "przesuwane" w stronę barwy czerwonej - astronomowie wykorzystują to zjawisko do określania największych odległości we wczesnym kosmosie). Co więcej, rzeczone 7 galaktyk tworzy protogromadę, która z czasem powinna zwiększyć swój rozmiar i masę, zamieniając się ostatecznie w olbrzymią gromadę galaktyk, przypominającą słynną gromadę Warkocza Bereniki, znaną też jako Coma.
Webb za pomocą spektrografu bliskiej podczerwieni (NIRSpec) zebrał szczegółowe dane, które pozwoliły grupie naukowców modelować i mapować przyszły rozwój protogromady. Z analiz tych wynika, że obiekt koniec końców uformuje tysiące galaktyk, czyniąc go jedną z najgęstszych znanych ludzkości gromad. Jak określiła to Benedetta Vulcani z włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki, członkini grupy badaczy, których praca została właśnie opublikowana w The Astrophysical Journal Letters:
Oto 7 galaktyk, które są najstarszymi obiektami tego typu spośród analizowanych spektroskopowo i będących jednocześnie elementami składowymi rodzącej się gromady:
Teleskop Webba - 7 prastarych galaktyk, które utworzą olbrzymią gromadę [NAJNOWSZE ZDJĘCIE]
Istotne jest to, że Webb przypatrywał się tym samym obiektom, które w gromadzie Pandora (Abell 2744) odkrył Kosmiczny Teleskop Hubble'a dzięki zjawisku soczewkowania grawitacyjnego. Drugie z obserwatoriów nie może jednak obserwować wszechświata w podczerwieni; JWST podjął więc "śledztwo" w sprawie rzeczonych galaktyk, ujawniając znacznie więcej detali. Dla przykładu: jedna z galaktyk, YD4, znajduje się bliżej Ziemi niż wynikało to z pierwszych analiz.
Gromady galaktyk to największe skupiska masy w znanym nam wszechświecie - to właśnie one potrafią działać jak gigantyczne szkło powiększające, rzucając nowe światło na obiekty znajdujące się w dalszych odległościach (soczewkowanie grawitacyjne). NASA nie ma wątpliwości, że jeszcze więcej informacji na temat ich ewolucji i budowy dostarczy współpraca Webba z Kosmicznym Teleskopem Nancy Grace Roman, który ma zostać wyniesiony na orbitę za 4 lata. Będzie miał on aż 200 razy większe pole widzenia niż Hubble, w dodatku rejestrując wszechświat w podczerwieni - ten fakt może przyczynić się do odkrycia znacznie większej liczby protogromad galaktyk.
Źródło: NASA
naEKRANIE Poleca
ReklamaDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1971, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 33 lat
ur. 1973, kończy 52 lat